Téměř všechna přírodní koupaliště na Pardubicku jsou na prvním stupni znečištění, voda je tedy vhodná ke koupání. Na druhý stupeň se vyšplhal jen Hluboký rybník u Holic, kde je taktéž voda vhodná ke koupání. Jen je snížená její průhlednost vzhledem k charakteru dna rybníka, které je bahnité.

Kompletní informace o čistotě koupacích vod z pohledu krajských hygieniků najdete zde

Čisté vody jsou i na Chrudimsku, první stupeň a tudíž vodu vhodnou ke koupání hlásí Konopáč i vodní nádrž Seč. Zatímco letos si mohou milovníci vody užívat koupání v Sečské přehradě bez starostí, vloni touto dobou už museli být obezřetní. Voda byla na třetím stupni a na některých místech byl evidován zvýšený výskyt sinic.

Překvapením letošního léta je také rybník Rosnička u Svitav. „Na konci července je voda stále ke koupání, což je za několik posledních desítek let výjimkou,“ zaradoval se starosta Svitav David Šimek. I na Rosničce krajská hygiena měří každý týden kvalitu vody, poslední měření ukázalo druhý stupeň. „To znamená, že se ve vodě lze koupat. U některých lidí může voda vyvolávat horší dojem, protože v Rosničce rostou rostliny, což mnohé odpuzuje,“ zhodnotil starosta. Koupaliště v obci Březina pak hlásí vodu vhodnou ke koupání a průhlednost vody až do tří metrů.

Přírodní koupaliště na Orlickoústecku spojuje také možnost pochlubit se čistou vodou vhodnou ke koupání. Užít si slunečné počasí u vody tak mohou plavci například u rybníku Dlouhý, na Tyršově plovárně ve Vysokém Mýtě nebo u vodní nádrže Pastviny.

Se zhoršenou kvalitou vody se ale potýkají vodní plochy v sousedním Královéhradeckém kraji. Koupací sezóna na Stříbrném rybníku u Hradce už skončila. "Vzhledem ke zvýšenému výskytu sinic a chlorofylu-a při snížené průhlednosti vody pod jeden metr zde byla dle sdělení provozovatele dne 29. července koupací sezóna ukončena," informovala mluvčí krajských hygieniků Veronika Krejčí.