Takže například prvního ledna v Litomyšli pohotovost nebude. Ve čtvrtek 17. prosince jednali ředitelé nemocnic o záležitosti s krajskou radní Markétou Tauberovou.
„Nová koncepce zdravotnictví ruší stávající systém lékařské péče první pomoci. Měly by ji zajistit nemocnice. Počítá se ovšem s pohotovostí jen o víkendech a svátcích, nikoliv večer ve všedních dnech. Musíme se domluvit s praktickými lékaři a lékaři z nemocnice. Vidím v tom ale problém. Jsme rádi, že pokryjeme naše služby. Od prvního ledna zatím v Litomyšlské nemocnici tato služba nebude. Ale budeme dále jednat s krajem,“ vysvětlil Libor Vylíčil, ředitel nemocnice v Litomyšli. Na dětském oddělení vše zůstává jako dosud.
Pro nemocnici by tato nová služba znamenala tři miliony korun ročně navíc, a ty v rozpočtu nemají.
V roce 2010 bude existovat pohotovostní ambulantní služba pro dospělé a děti u každé nemocnice s akutní péčí (Pardubice, Chrudim, Litomyšl, Svitavy, Ústí nad Orlicí). „Zajištění těchto pohotovostí bude probíhat ve spolupráci se Sdruženími praktických lékařů pro dospělé a pro děti a dorost,“ uvedla Magdalena Navrátilová, mluvčí Pardubického kraje.
Vedení Svitavské nemocnice jednalo s radní Markétou Tauberovou. „Zatím není domluvená definitivní podoba zajištění pohotovosti,“ sdělil náměstek ředitele svitavské nemocnice Pavel Kunčák. Začátkem příštího týdne budou lékaři vědět více.
Tauberová: Změny jsou ve prospěch pacientů
Krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová ale vidí v chystané změně jen plusy. „Pacienti již budou mít zcela jasnou představu, na koho se v případě náhlého zhoršení zdravotního stavu obrátit. Pohotovostní ambulantní služby v nemocnicích disponují potřebnou kapacitou vyšetřovacích zařízení a metod, odborné zázemí příslušného oddělení. V dosahu jsou také ústavní lékárny. Tyto uvedené změny podpořili i zástupci České lékařské komory,“ vysvětluje systém radní Markéta Tauberová.
Například v Litomyšli je dohodnuto, že zaměstná praktické lékaře, kteří tuto službu budou vykonávat. S řediteli v tomto směru jednala radní Markéta Tauberová. Sdělila jim, že případné ztráty z provozu pohotovosti uhradí Pardubický kraj. „Bohužel zatím nedošlo k dohodě mezi Litomyšlskou nemocnicí a Sdružením praktických lékařů o tom, jak budou poskytovat služby,“ sdělila Magdalena Navrátilová.
Systém lékařské služby první pomoci se podle Tauberové přežil. V souvislosti se záchrannou službou docházelo ke zdvojování činnosti lékařů a mnohdy i ke zneužívání ze strany některých občanů. „Panovala nejednotnost ve financování lékařských služeb, systém byl nepřehledný a přinášel i personální problémy. Cílem nového řešení je sjednocení financování, kvalitnější a bezpečnější péče pohotovostních ambulantních služeb a v neposlední řadě také úspora v nákladech,“ dodává Tauberová.
Lidé a vedení nemocnic ale takto situaci nevnímají. Dosud totiž v celém kraji byla pohotovost na šestnácti místech, nová koncepce počítá podle bývalého radního Josefa Janečka jen s pěti.
V nejbližších dnech se rozhodne, jak bude tato služba fungovat od prvního ledna příštího roku.