Nedávno jsme vás informovali o dopravní nehodě, která se stala na železničním přejezdu v Olomoucké ulici ve Svitavách. Sedmatřicetiletý řidič s nákladním vozem Ford Transit zastavil u zabezpečeného přejezdu.
Asi po pěti minutách se závory zvedly a motorista pokračoval v jízdě přes koleje. Signalizační zařízení však oznámilo další vlak. Rozhodovaly doslova vteřiny. Řidiči se naštěstí podařilo zacouvat zpět. Srazil však spouštějící se závory. Krátce na to projela po železnici další souprava.


Řidiči v pasti
V internetové diskuzi čtenářů na stránkách Deníku je patrné, že se takové případy čas od času stávají. Signalizace přestane svítit, závory se zvednou a řidiči vyjedou na koleje. Na přejezdu pak uvězní automobil opětovně spuštěné závory.
„Musím potvrdit, že se toto stalo mému příteli na přejezdu v Opatovci a jedné paní v Semaníně. Závory se zvedly po projetí vlaku, světelná signalizace zhasne, auto se rozjede a najendou začne zvuková výstraha a závory zase padají,“ říká jeden z diskutujících.


Zařízení neselhalo
Podle analýzy dat z archivu přejezdového zařízení Správy sdělovací a zabezpečovací techniky (SSZT) však v případě řidiče ze Svitav k žádnému technickému problému na přejezdu nedošlo.


„Z důvodu ovlivnění spouštěcího obvodu dalším vlakem pokračovala výstraha na přejezdu. Při zvedání závor stále svítila červená světla. Závory nedošly do koncové horní polohy a byl vydán povel pro jejich sklopení,“ vysvětluje Pavel Charvát, přednosta SSZT Pardubice.


Ve zprávě o dopravní nehodě se dále píše, že v inkriminované době bylo zařízení plně funkční a jeho stav odpovídal dopravní situaci. „Ukončení výstrahy je pro účastníka silničního provozu indikováno zhasnutím červených světel na výstražníku, nikoli zvedáním závor,“ upozorňuje Pavel Charvát.
Zvýšená pozornost věnovaná zabezpečovacímu zařízení je na přejezdech více než důležitá. K ukončení výstrahy je totiž mimo jiné nutné dosažení horní polohy závor. V tomto případě se tak nestalo.


Pokud tedy šofér jednal pouze na základě zvedání závor a nerespektoval červená světla, může mluvit o štěstí. Vyvázl bez zranění. Na poškozené závoře a vozidle vznikla hmotná škoda ve výši osm a tři tisíce korun.

PETRA DVOŘÁKOVÁ