V pondělí 5. května položili její základní kámen v Lukavici zástupci Sdružení obcí Orlicko s hejtmanem Pardubického kraje Radko Martínkem a poslancem parlamentu Jiřím Čepelkou.

Cesta pro cyklisty a in-line bruslaře vede zejména po katastrálním území obce Lukavice, která leží na půl cesty mezi oběma městy. Sdružení obcí Orlicko, které stavbu připravuje od roku 2005, získalo 30 milionů korun z regionálního operačního programu a ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

„Jsme velmi rádi, že přibude další stezka, která v Letohradě navazuje na síť budovanou Regionem Orlicko–Třebovsko. Věřím, že Žamberk není konečnou stanicí, upravuje se stezka směrem k Líšnici a je tu určitý nástup směrem na Pastviny, který připravují právě v Žamberku. Nám se v potu tváře rodí stezka, která by měla spojit Letohrad a Králíky, ale máme problém ve Verměřovicích, kde se projektu nechtějí účastnit,“ řekl včera Deníku předseda Sdružení obcí Orlicko a starosta Jablonného nad Orlicí Miroslav Wágner. Jak dodal, kvůli patové situaci ve Verměřovicích se zatím sdružení Orlicko soustředilo na přípravu budováni cyklostezky z Králík do Červené Vody.

„Cyklostezky umožňují velice komfortní a bezpečný pohyb cyklistů, a to nejen turistů, ale také těch, kdo na kole cestují za prací nebo do školy. V tom je určitě jedna z jejich velkých předností. Pokud se náš kraj podaří cyklostezkami protkat, bude to určitě jen dobře,“ uzavřel Miroslav Wágner. (ký, re)