Jedná se o náročnou soutěž, kde žáci obhajují vlastní odbornou práci před porotou, kterou tvoří experti z praxe a vysokoškolští učitelé. Měli jsme v soutěži pětinásobné zastoupení.

Žáci ze Svitav se zúčastnili soutěže Festival vědy a techniky pro děti a mládež Pardubického kraje (FVTP).Představme si letošní soutěžní projekty. Michael Kopačka vytvořil výukový program Tajemství síly, kde vizuálně srozumitelnou formou představuje Newtonovy zákony a skládání sil. Projekt je velice zdařilý a postoupil do krajského kola. Michael získal navíc zvláštní cenu firmy OEZ Letohrad.
Další úspěšný projekt dali dohromady chlapci Adam Náhlík a Jiří Simon. Naprogramovali interaktivní klíč k určování ryb. Program je určený pro mobilní zařízení s operačním systémem Android. Určovací klíč na tabletu vzbudil zaslouženou pozornost a postoupil do krajského kola.
Lucie Totušková představila projekt Pitná nebo dešťová?, ve kterém obšírně řeší problematiku splachování toalet pitnou vodou a navrhuje originální úsporné řešení. Lucie postoupila do krajského kola. Získala zvláštní cenu firmy SOMA Lanškroun.

Další dva naše počiny již tak úspěšné nebyly. Chemický projekt Oranžová hlína, který zpracovaly Kateřina Olbertová a Aneta Švancarová, řešil kolorimetrické stanovení humusu v půdě. Bohužel v těžké konkurenci neobstál a do krajského kola nepostoupil. Stejně jako prototyp výukového programu Přemyslovci pro PC, který vytvořili Josef Kubásek a Milan Bárta. Kvůli nemoci jednoho z mladých programátorů však nedotáhli svou práci do požadované kvality a soutěž pro ně skončila v okresním kole.

Naše působení v této soutěži přesto hodnotíme zatím velice kladně. Jsme jediná škola ze Svitav, která se FVTP účastní. Tři postupující projekty jsou velkým úspěchem a příslibem pro březnové krajské kolo. Ještě více nás však těší, že u našich prezentačních posterů bylo neustále živo. Radost nám udělalo, že si  nás povšimli jak odborníci, tak i ostatní pedagogové. O práci našich žáků projevili opravdový zájem a chtějí programy vytvořené na devítiletce na náměstí používat v praxi.

JAKUB VELECKÝ, ZŠ nám. Míru ve Svitavách