Během zateplování a oprav jsme nelenili a staré okapy z budovy školy jsme dali do sběru. Za ně jsme získali finanční prostředky, které jsme využili na zajímavou exkurzi pro naše žáky.

Ve čtvrtek 21. listopadu jsme v brzkých ranních hodinách vyrazili do Prahy, už podruhé během tří let. Letiště Václava Havla Praha připravilo exkurze do neveřejných prostor letiště, a tak jsme neváhali a zrealizovali tuto neobyčejnou a pro žáky velice zajímavou exkurzi.

Bundy a boty dolů

Prohlídka začala u modelu letiště a krátkým videem. Po příchodu na stanoviště bezpečnostní kontroly jsme si museli sundat bundy, opasky a někdo i boty, které jsme dali do plastových misek a procházeli jsme bezpečnostním rámem. Batůžky mezitím projížděly rentgenem. Celý proces probíhal stejně přísně, jako kdybychom opravdu měli za pár minut odletět letadlem dále do světa. Místo letadla jsme ale nastoupili do autobusu, který nás vozil po celém letišti.

V rámci prohlídky jsme se dostali do míst, kam se cestující běžně nedostanou. Poznali jsme pracovní zázemí mnoha zajímavých profesí. Také jsme měli možnost sledovat provoz na odbavovacích plochách, seznámili jsme se s dráhovým systémem a dostali se do těsné blízkosti letadel, do terminálů a zázemí pro cestující. Poznali jsme nejmodernější stanici Hasičské záchranné služby v České republice a opravárenské centrum pro letadla.

V roce 2011 byly exkurze Letiště Václava Havla Praha veřejností vyhodnoceny jako druhý nejoblíbenější turistický cíl v Praze a okolí. Umístily se i v první desítce v rámci celé České republiky v prestižní soutěži agentury CzechTourism. Podle reakcí našich žáků s tímto hodnocením souhlasíme na sto procent.

Schůzka s pilotem

Nicméně pouze pro žáky Základní školy Javorník byl speciálně domluven pilot kapitán Pavel Strnad, který byl našim žákům po zhruba tříhodinové exkurzi k dispozici. Právě přiletěl s letadlem společnosti Travel Service z Říma. Žákům odpovídal na zajímavé otázky, a tak se mimo jiné dozvěděli, kolik je na palubě letušek, kolik se vejde do letadla kufrů, proč letadlo nespadne, co musí taková letuška a pilot umět, které světové letiště má nejméně rád a proč. Padla i otázka na pilotův nejhorší letecký zážitek. Na to ovšem kapitán Strnad odpověděl jako profesionál úsměvem. Na památku se s našimi žáky vyfotografoval. My jsme mu velice děkovali za to, že si na nás ve svém volnu udělal čas.
Odpoledne zbývalo ještě pár chvil, a tak jsme spěchali na Václavské náměstí, poté na Staroměstské náměstí a poslechli jsme si i Staroměstský orloj. A kdo by čekal, že po tak náročném programu ve večerním vlaku do Svitav převládala únava a ospalost, tak by se velice mýlil. Cestou zpět jsme stihli ještě další kapitolu z knihy O letadélku Káněti, několik her a v devět večer jsme podle plánu dorazili domů.

PAVLA ŠTĚRBOVÁ, ředitelka ZŠ Javorník