Zabývali se především tím, že přes týden nebude na nočních směnách u posádky přítomen lékař. Ten bude k dispozici zato celý víkend. „Jednání se neslo ve slušném duchu a rozcházeli jsme se jako opravdoví partneři. Byli jsme ujištění, že půjde jen o dočasné řešení, které určitě nebude mít trvalý charakter," uvedl starosta Poličky Jaroslav Martinů.

Zdejší záchranka je od 1. června je dočasně na noční směny od 19 do 7 hodin ráno ve všední dny vystřídána lékařská posádka nelékařskou. Takový postup se proto hrubě nezamlouvá vedení města, které hodlalo ještě před schůzkou s vedením kraje i záchranky bojovat všemi dostupnými prostředky. Radní na svém jednání dokonce záměr neposvětili. Martinů posléze s ostatními starosty žádal zachování současného stavu.

„V napjaté personální situaci, kdy je celorepublikový nedostatek špičkových lékařů schopných a ochotných pracovat na záchranných službách, nám dva lékaři dlouhodobě onemocněli. Proto jsme hledali přechodné a nejméně bolestné řešení, aby systém přednemocniční péče po celém kraji fungoval kontinuálně a nadále bezchybně," uvedl šéf záchranky v kraji Pavel Svoboda.

S tím se však nechtějí města smířit. „Požadovali jsme především to, aby byl podobný systém zavedený ve městech s nemocnicemi, tedy v Litomyšli a Svitavách," podotkl Martinů. S ostatními starosty však bude v nadcházejících měsících hledat řešení. „Sami se také pokusíme hledat dobré lékaře, kteří by tu pracoval," připomněl. Zda by se však město nějakým dílem podílelo na financování takové pozice, není jisté.

V Poličce přitom vzniká nová základna zdravotnické záchranné služby, která bude stát ve městě už na podzim. Zařízení za téměř patnáct milionů korun postupně míří ke svému finiši. V minulosti se přitom spekulovalo o tom, zda zdejší posádka záchranné služby nebude zrušena, podobně jako to bylo v případě tamní nemocnice, z níž je už přes dekádu vybudovaná léčebna dlouhodobě nemocných a funguje tu také Svazek obcí AZASS.

„Její výstavba (základny) je důkazem toho, že Pardubický kraj ve svém plánu pokrytí území kraje výjezdovými základnami s městem Polička počítá i do budoucna," řekl nedávno 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. Podle Línka na tom nic nemění ani fakt, že právě Polička bude během nočních týdenních služeb bez lékaře. „Nová základna splní nejvyšší nároky a parametry," věří Martinů.