Sanita rychlé záchranné služby se proplétá mezi osobními vozy. Řidiči na houkání a modré světlo nereagují. Takový obrázek se záchranářům naskytne téměř pokaždé, když spěchají k pacientovi. Bezohledným motoristům hrozí pokuta, přitom mohou mít na svědomí i lidský život.

Na vozidle mají modré světlo, které jim přináší právo přednostní jízdy. Záchranáři, hasiči a policisté však někdy doslova kličkují mezi automobily, které jim neuvolní cestu. „Je to velký problém. Sanita má vždy důvod jet rychle, proto houká a bliká. Pokud se řidiči neuhnou, ohrožují nejen sebe, ale také nás a pacienty,“ potvrzuje častý nešvar na silnicích Igor Paar, ředitel záchranné služby ve svitavském okrese.

Policisté nenacházejí pro bezohledné řidiče slušná slova. „Neuvědomují si, že sanita může jednou vézt také je či jejich příbuzné,“ říká Radomír Valenta, šéf dopravního oddělení svitavské policie. Někteří řidiči nevědí, jak se zachovat, když potkají rychlou záchrannou službu. „Většina motoristů zpomalí, najedou k okraji silnice a zastaví. Ale to je chyba. Sanita jede rychle a takové auto vytváří překážku, před kterou záchranka nestihne zareagovat. Řidiči musejí zvolnit a u kraje pokračovat plynule v jízdě dále,“ vysvětluje policista Martin Švancara, jak se mají lidé chovat. Připouští ovšem, že nová vozidla jsou tak dokonale odhlučněná, že řidič si všimne sanity, až když je už těsně za ním.

Šofér záchranky si v žádném případě nemůže dovolit bezohlednému řidiči auto odřít. „Obtížně se dokazuje, že nám motorista skutečně blokoval cestu, proto jsme mu poškodili vůz. Pokud se stane nehoda, jsme za ni spoluzodpovědní,“ dodává Igor Paar. V některých krajích jezdili v sanitě policisté, kteří problémy hned řešili. Ve svitavském okrese zatím řidičům, kteří neuvolní cestu vozům s právem přednostní jízdy, hrozí dva body a pokuta jeden tisíc korun.