O tomto faktu informoval ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda. Na radnici se to dozvěděli 10. března. Od dubna tedy dojde v městě k částečné transformaci posádky rychlé lékařské pomoci. Hlavním důvodem je nedostatek lékařů, který se čím dál častěji projevuje ve zdravotnictví.

„I přes enormní nasazení našich a nemocničních lékařů se nedaří pokrývat plně všechny směny lékaři, aniž bychom nenaráželi na psychické a fyzické limity našich elitních lékařů, na možnosti jejich dalších zaměstnavatelů a i limity dané zákoníkem práce a dalšími normami," vysvětluje ředitel Pavel Svoboda. Lidé se podle něj nemusí bát, že by záchranná služba Litomyšl opustila. Jde o to, že třetina z jejího non-stop provozu bude bez lékaře v posádce. „Přednemocniční péče byla, je a bude vždy zajištěna. Jak lékařská, tak mnohem častější nelékařská. Dovolím si říci, že odborná veřejnost ani naši pacienti tuto plánovanou a racionální změnu ani nepoznají," doplnil Pavel Svoboda.

Nutné opatření

V Litomyšli se teď uchýlí k systému, který se v minulosti využil nejenom v dalších městech Pardubického kraje, ale také celé České republice.

Toto opatření je vynuceným krokem, k němuž musí nemocnice přistoupit, aby se vypořádaly s personální krizí, která se nedotýká pouze záchranných služeb, ale i celých nemocničních zařízení a ambulantních specialistů různých oborů.

„Současná situace na záchrance nás vůbec netěší. Nedostatek lékařů je ale bohužel už celorepublikový problém a my s tím nic nenaděláme. Samozřejmě jsme se snažili diskutovat o možných řešeních dané situace, ale bylo by to na úkor Litomyšlské nemocnice. Lékařů je skutečně nedostatek a jejich nasazení má své limity," reagoval starosta Litomyšle Radomil Kašpar. Ke stejnému opatření jako na Litomyšlsku museli přistoupit i na Moravskotřebovsku, kde od 1. srpna 2015 vyjíždí záchranka třikrát v týdnu bez lékaře.

„K tomuto systému se musíme uchýlit, protože nemáme dostatek doktorů, kteří by byli ochotní u nás pracovat," uvedla v minulosti tisková mluvčí krajské záchranné služby Hana Škuligová. Podobná situace panuje i na Poličsku, lékaři tam chybí několikrát týdně přes noc.