Ředitel záchranné služby tvrdí, že rozdíly jsou jen prostorové a lidé se nemusejí bát menší péče.

Před radnicí včera odpoledne zastavila nová žlutá sanita. Jedná se o první osobní vůz rychlé záchranné služby v Pardubickém kraji. „Je to pěkný automobil, ale zdá se mi malý. Zarazily mne ty kufry s vybavením. Přece jen ve velké sanitě je vše hned při ruce. Tady vše rozdělají za pět minut, a to se mi zdá pomalé,“ míní Olga Hrubá z Moravské Třebové. Ředitel záchranné služby v Pardubickém kraji Marek Obrtel ale upozorňuje, že rozdíly mezi velkou a malou sanitou jsou pouze prostorové. „Vybavení je stejné, možná ještě lepší. V osobním voze je vše včetně defibrilátoru, odsávaček, měřicích přístrojů a léků. Je určena k rychlému zásahu,“ uvedl Marek Obrtel.

Sanitu využívají v Moravské Třebové už od úterního rána. Dosud byla v terénu asi desetkrát. V polovině případů za ní ale musela vyjet i velká sanita, protože stav pacienta si vyžádal převoz do nemocnice. „Ve výjimečných případech jsme schopni i touto škodovkou pacienta odvézt. Především tehdy, když operační středisko nezajistí druhý vůz,“ dodává Obrtel.

I moravskotřebovští radní se nejdříve na automobil záchranné služby dívali nedůvěřivě. „Než jsem vozidlo poznal, vadilo mi, že je to jen osobní auto. Nyní ale už nejsem pesimista,“ tvrdí místostarosta Miloš Izák.

V Moravské Třebové nastala na přelomu roku tíživá situace. Ve městě zůstala jen jedna sanita a když byla v terénu, neměl kdo k pacientům vyjet. Lidé se báli o své životy a volali po druhém voze.