V takových venkovních teplotách je rozhodně lépe doma u kamen než při práci venku. Strážníci a policisté jsou na takové mrazy vybavení. Naopak záchranáři mají k dispozizici jeden druh oděvů pro celý rok. „Nemáme žádné speciální oblečení do velkých mrazů. Ačkoliv většinou zasahujeme v bytech, záchranáři bývají dlouhou dobu venku při dopravních nehodách,“ uvedl Otomar Kušička ze záchranné služby. Podle něj chybí peníze na to, aby zdravotníky, kteří v terénu zachraňují lidské životy, vybavili potřebnou výstrojí.
V meteorologické stanici při základní škole v Pomezí zaznamenali žáci nejnižší teplotu uplynulého víkendu v neděli. „Denis Ptáček naměřil 20. prosince po desáté hodině večer minus dvacet pět stupňů Celsia. Mrazy kolem minus sedmnácti ale žáci zaznamenali již v noci z úterý na středu,“ sděli ředitel školy Bronislav Králíček. Dvacet stupňů pod nulou naměřili také meteorologové na Gajeru. Překvapivě v Nedvězím bylo jen minus osmnáct. „Hluboké mrazy jsou v tomto období poměrně výjimečné. Naposledy na minus dvacet osm stupňů klesla teplota v druhé polovině devadesátých let,“ sdělil Josef Kadlec ze stanice v Nedvězím.
Silničáři s mrazy problémy nemají. Vedoucí cestmistrovství v Poličce Václav Obolecký uvedl, že i když jsou vysoké mrazy, ostatní podmínky údržbě nahrávají. „Nesněží a navíc nefouká, díky čemuž nevzniká žádná kalamitní situace. Je také dobrá viditelnost,“ dodává Obolecký.
Pozor by si měli dávat osoby, které se chystají zabruslit si na rybníku. „Některé rybníky ještě nemusí být úplně zamrzlé. Sněhová vrstva totiž izoluje tenký led a zabraňuje většímu zamrznutí,“ uvádí baštýř Petr Hermany. Ode dneška už se mají teploty dostat opět nad nulu a až do konce roku se mají podle meteorologů držet kolem jednoho až tří stupňů nad nulou.
Marek Partyš, Sylva Horáková