Na obrazovkách počítačů, tabletů a v podobných zařízeních se v černém poli začalo vlnit logo školy, zazněla vypůjčená slavnostní fanfára a dvojice moderátorů zahájila vysílání: „Dobrý den, vítáme vás u nově vzniklé školní televize.“ S pečlivou výslovností začal hovořit Daniel Krejbych a Kateřina Kočí upřesnila: „Na začátku bychom vám rádi řekli o naší televizi. Televize Dvojka 2 vznikla, abychom ještě více zviditelnili naši školu…“

Vysílání školních zpráv, reportáží a besed nebylo výstupem žádného projektu, shora organizované akce, nikdo nežádal o evropské dotace, ba ani neoslovil sponzory. S myšlenkou založit na škole internetovou televizi přišel žák deváté třídy Dominik Kalivoda a jeho spolužáci Kateřina Kočí s Danielem Krejbychem se k nápadu okamžitě přidali. Po prvním vysílání přibrali ještě Veroniku Kovářovou. „Zpočátku budeme vysílat televizní noviny a diskuzi. V budoucnu bychom chtěli vysílat živě, ale zatím se nám nedaří vše sehnat a zprovoznit,“ prozradil společné televizní plány Dominik.

Malé studio

S tímto nápadem přišli všichni tři – jinak členové redakční rady stejnojmenného školního časopisu Dvojka 2 – do ředitelny. Svěřili se s nápadem a požádali o zapůjčení školní videokamery a také o souhlas natáčet ve školní družině, ve třídách i na chodbě a umístit zpravodajský program na stránky školy (www.litomysl.cz/2zs/skolni-televize/).

Dostali plnou podporu, a tak se s obrovským nadšením pustili do práce. Jednou odpoledne si podle vzoru velkých televizních stanic naaranžovali malé studio se stolečkem, s křesly i se zadní projekcí, kde by v budoucnu chtěli ilustrovat čtené zprávy fotografiemi nebo dokonce pohyblivými ukázkami. K natočeným reportážím nahráli průvodní slovo, do cyklu besed s významnými osobnostmi školy nafilmovali první besedu s učitelkou Krškovou.

Plány této dětské televizní party byly původně mnohem větší, například chtěli vysílat živě, ale po konzultacích s dospělými zatím od tohoto projektu upustili. Zatím tedy budou vysílat pouze zpravodajské pořady a rozhovory.

V nejbližší době se především musí soustředit na přípravu k přijímacím zkouškám na střední školy. A když to v dubnu všechno dobře dopadne, mají se diváci školní televize Dvojka 2 na co těšit.  „Přemýšlíme o dalších pořadech, např. bychom  chtěli vysílat obdobu zábavného pořadu  Nikdo není dokonalý s názvem Učený z nebe nespadl  nebo pořad otázek, připomínek a odpovědí Volejte Dvojku 2. Máme už nově založený Skype, který slouží k diskuzi, takže se diváci mohou zapojit svými dotazy do vysílání. Do budoucna chceme založit ještě stránky na Facebooku,“ svěřuje se se svými plány Dominik. Taky by chtěli vysílat mezitřídní sportovní soutěže, záznam ze školní akademie atd.

Graf sledovanosti

Dominik celý program připravil, ale také sestříhal a pak umístil na webové stránky školy. Kromě toho pravidelně se zájmem analyzuje grafy sledovanosti. Chlubí se, že jejich vysílání během prvních deseti dnů zhlédlo už přes deset zahraničních diváků. Zná počty „sledovatelů“, ví,  kolik procent  sledovalo pořad až do konce, na grafu vidí, při které reportáži diváci ztratili zájem a sledování ukončili.  A co je důležité, že hledá příčiny diváckého nezájmu o určitou reportáž.

I když vysílání školní televize Dvojka2 má ještě mnoho začátečnických a technických chyb (kompozice obrazu, nájezdy se zoomem, vrzající stativ, různá hlasitost atd.), přesto jejich pořady stojí za zhlédnutí.  Je to vysílání svěží, bezprostřední, opravdové, inspirativní, vtipné a aktuální. Od začátku do konce z jejich pořadů vyzařuje především nápaditost a velké nadšení, které by jim mohl závidět mnohý profesionál.

VLADIMÍR ŠAUER