V těchto mrazivých dnech pro bezdomovce ohřívají humanitární pracovníci polévku. Ve Svitavách představitelé stran a sdružení také zatopili pod kotlem. Ale naplněným volebním gulášem.

Letošní rok je rokem volebním. Uskuteční se jak volby parlamentní, tak senátní, ale také komunální. Nově uskupené sdružení občanů města Svitav Naše Svitavy rozjelo webovou prezentaci. Jako první na ni upozornilo pomocí plakátů. Spuštění internetových stránek připravuje i Sdružení pro město Svitavy, nejsilněji zastoupené v zastupitelstvu. Obyvatelé města již několik měsíců zaznamenávají vyjádření místostarosty Jaroslava Klodnera, člena ODS, v reklamním tisku distribuovaném do všech schránek obyvatel města.

Na voliče přes web

Prostor prezentaci názorů, tak pro diskuzi hledají jak komunální politici, tak obyvatelé v různých médiích. Využívají reklamních tiskovin a také internetu. „Jednoznačně si politici začali více uvědomovat význam internetu. Ve větších městech, typu Svitavy, Litomyšl, Moravská Třebová budou mít internetové diskuse a prezentace větší význam. Nicméně v těchto volbách určitě nepřekonají význam tiskovin a plakátů,“ je přesvědčený specialista vedení na politických kampaní Tomáš Zdechovský.

Všechny možnosti

Slova odborníka potvrzuje také člen sdružení Naše Svitavy. „Internet je dobré médium. Je dostupný poměrně hodně lidem a se stránkami se dá dobře pracovat,“ vysvětlil Miroslav Sedlák. Oslovit veřejnost prostřednictvím internetu plánují také členové Sdružení pro město Svitavy. „Webové stránky oficiálně spustíme pravděpodobně zhruba za měsíc. Internet chápeme jako jeden z možných komunikačních kanálů,“ uvedl člen Sdružení pro město Svitavy David Šimek.

Naopak místostarosta Jaroslav Klodner z ODS využívá k informování veřejnosti tištěné formy. „Na otázku proč odpovídám na dotazy obyvatel Svitav v inzertním měsíčníku, je jednoduchá odpověď. Prostě jsem tuto příležitost dostal, a tak ji využívám,“ sdělil místostarosta Jaroslav Klodner. V oficiálním měsíčníku radnice Naše město podle něj technicky nemá prostor pro diskuzi s občany, ani pro osobní postoje zastupitelů.

Rovněž svitavští sociální demokraté zveřejnění volebního programu využijí různých možností. „Prezentace našich záměrů bude vedena snahou oslovit maximum našich spoluobčanů a využít všech dostupných forem komunikace s veřejností,“ sdělil místostarosta Pavel Havíř z ČSSD.

Podle Tomáše Zdechovského se v posledních deseti letech volby na komunální úrovni vysoce profesionalizují. Politici už nespoléhají pouze na svou známost, ale chodí lidi aktivně oslovovat. Vylepšují letáky, tvoří nové týmy, politici chodí do kontaktní kampaně, posílají dopisy poštou. To je trend několika posledních voleb. Zdechovský předpokládá, že v letošních volbách dojde opět k posunu. Věří, že poprvé zasáhne do boje rovněž Facebook a internet obecně.

Jiří Brýdl nebude příštím zastupitelem

Velké změny čekají svitavskou radnici. „Kandidovat do městského zastupitelstva nebudu,“ potvrdil současný starosta Jiří Brýdl. Svému následníkovi, respektive příštímu zastupitelstvu, písemně předá zásadní informace o „stavu“ města, včetně rozpočtu. „Zároveň doporučím priority pro další období. V této chvíli jsou úvahy směřující tímto směrem předčasné,“ sdělil starosta. Jiří Brýdl stál v čele Svitav od devadesátých let. Mezitím rozhodoval o zákonech ze senátorské lavice a poté opět usedl ve svitavské Langrově vile.