Obce investovaly sta tisíce korun do příprav parcel pro výstavbu rodinných domů. Někde se ovšem nyní obávají, že je neprodají. Ekonomická krize totiž zasáhla i venkov. Lidé šetří, bojí se propouštění a nechtějí se zadlužit. „Chtěli jsme s přítelem stavět domek, ale máme trochu strach o zaměstnání. Proto jsme si řekli, že několik měsíců raději počkáme, jak se situace vyvine,“ říká Eva Dvořáková z Litomyšlska. Ve stejné situaci jako ona, je na tom zřejmě mnohem více mladých lidí.

V Morašicích u Litomyšle nabízejí v současnosti dva zasítěné pozemky na sídlišti v centru obce. „Na příští rok navíc chystáme jedenáct dalších parcel v Říkovicích. Zájem o ně jsme už zaznamenali. Přesto ale platí obecná obava, že lidé šetří a čekají, jestli krize pomine,“ sdělila Hana Štěpánová, starostka Morašic. Čtyři volné pozemky mají také v Poříčí a dalších devět už chystají. Krize se nebojí. „Vesnice je patnáct kilometrů od Litomyšle, takže tento fakt jsme promítli samozřejmě do ceny. Metr čtvreční nabízíme za devadesát korun. Navíc je nám jedno, kdy parcely prodáme. Ačkoliv bych byl rád, aby to bylo co nejdříve,“ uvedl starosta František Bartoš. Zájem o stavbu domů zaznamenali rovněž v Opatově, kde připravili třicet čtyři parcel. Čtrnáct jich je už zadaných a o některé projevila zájem developerská firma. Té nabízí pozemky také v Litomyšli, kde mají vyrůst bytové domy.

Strach nemáme!

Stavět se zřejmě nepřestane ani v Moravské Třebové, v regionu s vysokou nezaměstnaností. Strach z nezájmu o pozemky pro rodinné domy radní rozhodně necítí. „Máme historický deficit parcel, protože několik let tu byla minimální nabídka pozemků. Žádostí dnes evidujeme více, než je parcel. Může se ale stát, že někteří zájemci si to rozmyslí,“ tvrdí místostarosta Moravské Třebové Václav Mačát. Letos nabídnou lidem devět pozemků a příští rok dalších sedmnáct.

Právě na stavebnictví spoléhají odborníci na trh práce. Věří, že na jaře se zastaví rostoucí nezaměstnanost. Lidé najdou nové uplatnění v sezonních pracích, mezi které samozřejmě patří také výstavba domů.