Letošní ročník protestního pochodu byl ale přeci jen zvláštní. Účastníků se sešlo asi šedesát až sedmdesát – téměř o polovinu méně, než v loňském roce. Ohlášeno jich původně bylo na dvě stovky.

Vlastimil Pechanec měl podle soudního rozhodnutí 21. července roku 2001 zabít Ottu Absolona na diskotéce.  Soud jej následně poslal za rasově motivovanou vraždu do vězení na třináct let. Proti rozsudku se Pechanec odvolal a soud jej v odvolacím řízení ještě navýšil na celkem sedmnáct let.  Jeho zastánci každoročně usilují o obnovu soudního procesu s tím, že proces nebyl jednoznačně průkazný a Pechanec prý žádnou vraždu nespáchal.

Jako již tradičně vyrazila skupina aktivistů z nádraží a po ohlášené trase prošla s transparenty ulicemi Svitav až na náměstí. Tam jim byl přečten dopis, který Pechanec tradičně posílá svým podpůrcům z vězení a ve kterém kromě komentáře ke svému odsouzení a justici sděluje navíc i své názory na aktuální dění. Letos například na církevní restituce, korupci ve fotbale nebo násilnosti v Duchcově a Českých Budějovicích.

Právě kvůli násilnostem, které vyvolaly skupiny radikálů v posledně jmenovaných městech, byla policejní opatření ve Svitavách o trochu ostřejší. Tím nejvýraznějším bylo hermetické uzavření svitavského náměstí, kam se kromě demonstrantů a jeho obyvatel neměl dostat nikdo další.

Policie při samotném protestním pochodu zastavila v poklidu asi čtyři skupinky antifašistů a místních Romů, kteří se pokusili průvod narušit. „Dále jsme u jednoho z účastníků pochodu zadrželi zbraň, konkrétně se jednalo o nůž. Ten mu byl na místě odejmut a po ukončení akce si jej mohl na policejní stanici vyzvednout," uvedl krajský policejní ředitel Radek Malíř.

Samotné setkání skončilo kolem šestnácté hodiny, policisté z Pardubického, Královéhradeckého a Jihomoravského kraje však na místě ještě setrvali až do večerních hodin. Řada účastníků pochodu se po jeho skončení totiž rozešla do místních hospod.

Vlastimil Pechanec by měl podle rozsudku vězení opustit v roce 2017. V srpnu letošního roku však bude žádat o podmínečné propuštění.