Kouzlo nechtěného v úterý odpoledne i pak zpátky večer připomněly narvané rychlíky do Prahy. Tělo přilepené na tělo, nefungující klimatizace, prostě zážitek s cestováním s Českými drahami.

Jen z Pardubického kraje vyrazilo na suverénně největší neodborářskou demonstraci od Listopadu 89 několik tisíc lidí. Mnozí kvůli přeplněným vlakům raději autem. A z Chrudimě dokonce dokonce jeden sympatizující dopravce vypravil zvláštní autobus zdarma!

„Do Prahy jsme jeli po vlastní ose, takže jsme úplně nezažili ten pocit sounáležitosti se Svitaváky a Litomyšláky už ve vlaku, ale zážitek na Václaváku nám to vynahradil. Podstatné zjištění pro mě je, že se sice demonstruje proti docela jasně vymezenému zlořádu, ale i tak je atmosféra až překvapivě pozitivní. Babiš totiž začíná být se svými útoky proti oponentům, a nejnověji i proti evropským institucím, lidem k smíchu,“ líčil včera Petr Horák, bývalý mluvčí Občanského fóra ve Svitavách.

Svitavané s transparenty skandovali zhruba v polovině Václaváku. Hned pod podiem naopak třímali svá hesla Litomyšlané.

Současná atmosféra podle včerejších účastníků ze Svitavska připomíná rok 1989.

„Jen tehdy bylo jednodušší lidem vysvětlit, o co jde. Teď mnozí vidí svobodu v právu na plný nákupní košík a ty na demonstracích neuvidíte. Domnívám se, že poselství Babišova státu k lidu je typu 'přidám ti pár stokorun a ty se neptej, kam u mě mizí stovky milionů',“ míní Horák.

Stejně jako další účastníci si ale nedělá plané naděje, že plný Václavák nebo příště Letná donutí Babiše odstoupit.

„Ale ozvat se přece musíme. Sedět doma se založenýma rukama a skuhrat u piva nemá význam,“ přisvědčila další účastnice Pavlína Šmerdová ze Svitav.