Představujeme Růženu Hejtmánkovou, která bude vždy v úterý radit, jak na různé zdravotní potíže. Studio má ve Svitavách na náměstí u kostela. Věnuje se masážím a také bylinkám.

Původním povoláním je Růžena Hejtmánková tkadlena, ale medicína ji táhla odjakživa. „Tato práce mě zajímala a bavila. V roce 1998 jsem si udělala masérský kurz a pak následovaly další rekvalifikační kurzy a ponořila jsem se tak do této profese,” řekla Růžena Hejtmánková. Kurzy však neskončila. Naopak zjistila, že aby mohla dělat kvalitní masáže a opravdu lidem pomáhat, musí umět mnohem více. „Přišla jsem na to, že musím prostudovat celé lidské tělo. V podstatě masáže, to je kineziologie, musíte znát postavení páteře. Vede mne také intuice a praxe. Když za mnou přijde klient, potřebuji znát jeho anamnézu, genetické dispozice, prodělané nemoci a z toho vycházím. Nejde jen o to, že člověk přijde, lehne si na masérské lehátko a namasíruji ho,” uvedla masérka. Většinou tedy klientovi sama navrhne masáž, a to podle toho, jak se dotyčný cítí. Navíc mu Růžena Hejtmánková také doporučí vhodné cviky. „Většinou lidé přicházejí kvůli svalové nerovnováze. Je to důsledek například jednostranného pohybu v zaměstnání. Dělnické profese pracují celý den u pásu a dělají stejnou práci. To je namáhavé. Takže určitá svalová skupina je přetížená a druhá ochablá,” vysvětlila masérka Hejtmánková.

U někoho při problémech pomůže jedna masáž, jiný ale musí přijít vícekrát. „Někdo se uvolní až po třetí masáži, jiný si jich hned koupí pět, protože vidí, že to došlo do chronického stadia a cítí, že svaly a páteř jsou opravdu unavené,” dodala Hejtmánková. Většina klientů přichází za ní s prosbou o pomoc, když mají potíže s krční páteří, trapézové svaly jsou zatuhlé nebo zkrácené vzpřimovače. To se musí rozmasírovat a uvolnit. Pak podle odbornice přichází problémy s hrudní a bederní páteří a hodně lidí se proto objednává na masáže zad. Občas se také objeví klienti, kteří mají zájem o masáž břicha. „Ta je blahodárná a pomáhá při zácpě. Tato masáž se provádí ve směru hodinových ručiček a podporuje peristaltiku střev. Navíc doporučím cvičení a bylinky na vyčištění a podpoření trávení,” dodala masérka.

A hlavně je podle jejích slov důležité dýchání, které pomůže při spoustě potíží.

Příští týden nás Růžena Hejtmánková seznámí s léčivými účinky bylinek.

Poradna paní Růženky

Známá mi doporučila ruční lymfomasáž. Můžete mi vysvětlit, o co se jedná? L. S. Svitavy

Je to speciální technika, která aktivuje mízu v mízním systému jak na povrchu, tak také v hloubce. Rozdělujeme ji na klasickou a kosmetickou. Před lymfomasáží musí lymfoterapeut provést osobní anamnézu s klientem. Manuální klasická lymfomasáž musí být příjemná a nesmí rozhodně bolet. Indikace zdravotní se provádí jako regenerace a zvyšování imunity organizmu a jeho metabolismu, pomáhá odvádění toxinů z těla, jako prevence otoků před ortopedickými, chirurgickými operacemi, bolesti hlavy - migrenózní stavy, dále jako prevence varixů, křečových žil. Lymfomasáž kosmetická, tedy masáž obličeje, pomáhá zpomalovat procesy stárnutí pleti, odstranění celulitidy. Někteří si však tuto léčebnou metodu dovolit nemohou. Absolutní zákaz platí pro osoby s dosud neléčenými nebo nedoléčenými onemocněními, s akutní bakteriální infekcí, horečnatými stavy, se zeleným očním zákalem, hypertenzí štítné žlázy, akutním žilním onemocněním, srdečním selháváním, vysokým krevním tlakem, otoky způsobenými chorobou ledvin a jater nebo pro ženy s bolestivou a silnou menstruací.