Společnost Ukraviet, a.s. založili známý vietnamský developer Mno Phi Nguyen a zástupce komisaře Společnosti ukrajinských uprchlíků v ČR Volodymyr Aprílovič, který se angažoval například v nedávném kontroverzním prodeji ukrajinských mercedesů české charitě.

Zdánlivě nesourodé spojenectví vychází ze strategických předností obou rozrůstajících se komunit. Mno Phi Nguyen, majitel sítě několika vietnamských večerek, vycítil v souvislosti s chystanou redukcí poboček pošty příležitost uchytit se ve východočeských sídlištích, kde mají pošty často velmi lukrativní polohu. A při setkání s Aprílovičem v čekárně na cizinecké policii si uvědomil obrovskou šanci. 

Deník proti fakenews. Nevěřte všemu, co najdete na internetu.

Tento článek je zcela smyšlená aprílová zpráva

Deník proti fakenewsDeník proti fakenewsZdroj: Deník

„Češi nechtějí makat rukama, v našich prodejnách nevyjímaje. Příchozí Ukrajinci se naopak o práci za kasou i na těžké dvanáctihodinové směny perou a jazyková bariéra vůči českým zákazníkům je u nich menší než u Vietnamců,“ poznamenal pro Deník Mno Phi Nguyen.

Slovo dalo slovo, zatímco Nguyen poskytl větší část kapitálu, Aprílovič skrze svou personální agenturu zajistil pracovní sílu do nových poboček vietnamských večerek. Ty budou podle smlouvy s Českou poštou nadále nabízet formou franšízy vedle maloobchodu s potravinami listovní a balíkové služby.

„Už máme objednané prodloužené pulty s plexisklovým přepažením, aby se nám rajčata a hlávkové zelí nezakutálely do výdejny balíků,“ řekl Nguyen v exkluzivním rozhovoru.

Včerejškem začala tajná stavba hokejové arény ve Špindlerové Mlýně, financovaná mecenášem Petrem Dědkem.
Hokejová senzace letos ve Špindlu. Jágr versus Pastrňák, souboj o milion dolarů

Platit se zde bude českými korunami, přeplatky se však budou vracet v hřivnách, a to v kurzu 1 : 1, aby se čeští zákazníci mohli osobně seznámit s ukrajinskými reáliemi vyobrazenými na devalvujících mincích.

Ze čtyř pošt vzniknou pravoslavné baziliky s vitrážemi a archanděly

Ale to není vše. Ačkoliv podle našich informací má Aprílovič v nové akciovce pouze zhruba třetinový podíl, prosadil, že čtyři ze 17 rušených pošt v kraji se nepřemění na večerky, nýbrž budou přestavěny na pravoslavné kostely pro rozrůstající se ukrajinskou komunitu. Cílem je, aby v každém okrese byl jeden takový chrám. Ministerstvo kultury už bylo posíleno o 53 nových úředníků, aby byli schopni zvládnout agendu spojenou s dotačním řízením na rekonstrukci a stavební adaptaci těchto objektů.

Jedním z objektů, který bude přeměněn na pravoslavnou baziliku, je chrudimská pošta v panelákovém sídlišti Na Šancích. Má totiž bohaté prosklení vhodné pro vitráže a taktéž rovnou střechu, ideální pro stavbu věžiček.

Pošta Na Šancích. Přímo v Chrudimi se nacházejí tři pobočky České pošty. Čtvrtá se nachází v místní části Medlešice.Pošta Na Šancích v Chrudimi. Podle našich informací bude tato jedna ze čtyř v Pardubickém kraji, která bude díky své vyhovující dispozici přestavěna na pravoslavnou baziliku. Ve výrobě již jsou vitráže s vyobrazením aŕchandělů, které nahradí nynější nevzhledné výlohy. Na ploché střeše pak vyrostou věžičky.Zdroj: Deník/Romana Netolická

„Některé z prostor, jež Česká pošta opouští, jsou dispozicí pro naše potřeby jako stvořené. Mají mnohdy bazilikální ráz, stačí přistavět věžičky, oltáře vzniknou lehkou úpravou a přeprogramováním vyvolávacích panelů a u sídlištních poboček z 80. let už teď vidím ve vysokých plastových oknech skvostné vitráže s vyobrazením archandělů,“ řekl pražský patriarcha pravoslavné eparchie v Česku Vladimir Vladimirovič III.

Žralok ve východočeském moři Rozkoš.
Čelisti ve východočeském moři. Rybáři nahazují udice, kapři se třesou v rákosí

Franšízu už posvětil i Antimonopolní institut (IOHS). V této souvislosti není bez zajímavosti, že v dozorčí radě Ukravietu sedí vysoký státní úředník Ondřej Bureš, ředitel 5. sekce Ministerstva financí, která má na starosti dohled nad antikorupčními aktivitami kolegů z ostatních sekcí resortu. Jeho bratrancem je právě šéf IOHS Břeněk Drath, který dal franšíze optimalizovaných poštovních poboček za krabici od vína kulaté razítko. A to přesto, že podobné franšízy Ukraviet plánuje i v dalších krajích a novým monopolem se cítí být ohroženy velké řetězce. Stížnost už podala například společnost Aholt provozující v Česku síť hypermarketů.

„Myslím, že od dob, kdy jsme neshledali nic závažného na akvizici třetiny mediálních domů v Česku a poloviny zemědělských podniků jedním jediným podnikatelem, se nikdo nemůže domnívat, že to myslíme s konkurenčním prostředím v Česku vážně,“ prohlásil Drath na jedné uniklé nahrávce z párty v soukromém bazénu u Olbramovic.

Toto vše se přihodilo jednoho aprílového rána roku 2023. Jakákoliv podobnost se skutečnými postavami a událostmi je čistě náhodná.