Na hlavy radních se snesla vlna kritiky. „Litomyšl se zelená. Asfalt nahrazuje tráva a občané dobrovolně projevují poklonami patřičnou úctu větvím stromů a keřů, které rostou již i ve výšce očí,“ stěžuje si na sociální síti Radek Pulkrábek. Lidem vadí neposekané trávníky, plevel u obrub chodníků. „Ani u nás na vsi nemáme tak zaplevelené chodníky. Co dělají pracovníci technických služeb, sníh teď přece není,“ přidává se Jarmila Novotná. Vedení města přiznává, že ani jim se zelené chodníky nelíbí a podle starosty Daniela Brýdla údržba v některých místech selhala. „Nafotil jsem vedení městských služeb spoustu míst, se kterými jsem nespokojený. Na schůzce se zodpovědnými pracovníky jsme vše probrali a vysvětlili si, že podobná situace se nesmí opakovat,“ říká starosta Daniel Brýdl.

Údržbu zeleně zkomplikovala špatná personální situace v městských službách. Zaměstnanci byli od jara v karanténě, někteří odešli na nemocenskou a kvůli podstavu nestihli pracovníci včas posekat všechny lokality. „Když se k tomu přidal déšť, tak někde tráva přerostla a bylo náročné místa upravit, protože vzrostlá tráva a podmáčený terén komplikovaly použití techniky. V Litomyšli škodily silné bouřky, jejichž následky museli naši zaměstnanci prioritně likvidovat. Ale nechci se vymlouvat, uděláme vše, aby se podobná situace neopakovala,“ vysvětluje Karel Kalousek, ředitel Městských služeb Litomyšl. V současné době už čistí chodníky v celém městě, na stroje nakoupili navíc ocelové kartáče, které usnadňují a zrychlují práci.

Naopak větší trávníky v některých lokalitách Litomyšle jsou záměrně, aby se udrželo více vody v krajině. Jedná se o travnaté plochy u Smetanova domu, městského úřadu nebo okolí Lidového domu, kde budou delší trávníky s volně rostoucími květinami, případně i malé městské louky. „To, že chceme podporovat ekologické nakládání s vybranými plochami, neznamená, že se z města má stát džungle,“ podotýká Brýdl.