Ředidlo a zápalky sehrály v životě mohutné lípy na kopci za Čistou zásadní roli. „Lípu asi před deseti lety někdo zapálil. Vyšetřovala to i policie, která na místě našla stopy ředidla. Zřejmě šlo o žháře nebo hloupý vtip,“ vzpomíná starosta Čisté Petr Dřínovský.

Lípa to měla skoro sečtené, obec uvažovala, že strom nechá skácet. Než k tomu ale došlo, stal se zázrak. „Lípa vyhodila několik nových prutů a letos, jak bylo hodně vláhy, tak nádherně obrostla,“ vysvětluje starosta pod košatou lípou, která má částečně vyhořelý kmen.

Dendrologové odhadují její stáří na 250 až 350 let. Nápad na stavbu vyhlídky u lípy se rodil asi dva roky. Zamítnutá dotace, diskuze o podobě chodníku… Nyní už na stavbě pracují tesaři, kteří staví zajímavou dřevěnou konstrukci. Lidé vystoupají po schodišti na lávku ve výšce skoro čtyři metry. „Podlaha bude z místních dubů, které jsme ve vsi skáceli. Vyhlídka bude opravdu v koruně stromu, protože lípa se krásně rozrostla. Některé větve ale budeme muset rozumně zredukovat,“ dodává Dřínovský.

Do dvou týdnů bude konstrukce hotová, pak musí obec vyhlídku zkolaudovat. „Předpokládám, že někdy v říjnu bychom ji mohli otevřít. Bude volně přístupná,“ podotýká starosta.

Místo je už nyní hojně vyhledávané místními i turisty z okolí. „To místo dobře znám. Jezdíme tam na kole. Když je jasno, je za Litomyšlí krásně vidět Sněžka,“ říká Jana Bartošová z Litomyšle.

A nejen Sněžka. V srpnu mohli lidé několik dní vidět i Obří důl. „Odtud velmi dobře vidíme panorama Orlických hor, Krkonoše a Litomyšl je jako na dlani. Na druhé straně jsou viditelné vrcholky Žďárských vrchů. Výhledu na Jeseníky brání Javornický hřeben. Ale nevíme, jak se nám zvedne horizont. Bude to překvapení pro lidi, co všechno uvidí,“ uzavírá Dřínovský.