Konec zalepování výmolů a flikování nejhorších míst. Průtah I/35 v Litomyšli čeká kompletní rekonstrukce. V zimě vždy dostane silnice, kudy denně projedou tisíce aut a kamionů, pořádně zabrat. Silničáři většinou pak zalepí nejhorší díry. To se nyní změní. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) počítá s kompletní opravou vytížené silnice.

Průtah bude mít po celé délce a šířce nový povrch. Na nutnosti opravy se shodují silničáři i řidiči.

„V Litomyšli na silnici I/35 proběhne v příští stavební sezoně obnova asfaltového krytu,“ potvrdila Petra Drkulová z pardubického ŘSD.

Na tom, že oprava už je skutečně potřeba, se shodují silničáři i řidiči. „Jezdím tady denně a hlavně po zimě je to katastrofa. Vždycky jen spraví největší výmoly, přitom silnice je na některých místech už zvlněná od kamionů,“ řekl šofér Pavel Krátký.

Silnici I/35 od světelné křižovatky po výjezd na Svitavy čeká kompletní rekonstrukce.Silnici I/35 od světelné křižovatky po výjezd na Svitavy čeká kompletní rekonstrukce.Zdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

Zvlněný povrch

Oprava je naplánovaná na příští rok od dubna do září. Uzavírky průtahu se nemusí lidé obávat. „Provoz zůstane i během stavby zachován v obou směrech. Dojde pouze ke snížení počtu jízdních pruhů, a to ze dvou v každém směru na jeden,“ upřesnila Drkulová.

Ředitelství silnic a dálnic počítá s obnovou asfaltového povrchu, včetně lokálních sanací nebo přeskládání obruby v místech, kde je poškozená. Uliční kanálové vpusti dostanou nově pryžové mříže a někde také kalové koše.

Ilustrační foto
Pětatřicítka je po roce zase plná výmolů. Stav silnice se nelíbí ani policii

„V místě světelné křižovatky bude položen v levém kraji podél obruby štěrbinový žlab s vnitřním spádem napojený na stávající kanalizaci. Plánujeme i obnovu svislého a vodorovného dopravního značení. V úsecích před a za světelnou křižovatkou budou na délku 35 metrů provedeny bezpečnostní červené povrchy, které zkracují brzdnou dráhu vozidel,“ dodala mluvčí.

Roky se silnice I/35 v Litomyšli opravovala jen podle potřeby a provizorně. „Průtah je ve špatném stavu. Tato část se v minulosti opravovala pouze provizorně. V roce 2018 se opravila předchozí část úseku po světelnou křižovatku,“ uzavřela Drkulová.

Úsek začíná světelnou křižovatkou silnic I/35 a II/358 a končí na konci města Litomyšl směrem na Svitavy.