Ve čtvrtek 17. května 1984 začalo v Litomyšli silně pršet. „Ten den byl pro Litomyšl hrozivý. Takový tu ani pamětníci nezažili. Kolem 17. hodiny se přihnala průtrž mračen. Během necelé hodiny spadlo asi 44 milimetrů srážek.

Náměstí se skrylo až pod 160centimetrovou hladinou, děti z mateřské školy použily k úniku oken. Okny se hrnul příval vody do hotelu Slunce a do obchodů. Jen v prodejně Elektro dosáhly škody dvou milionů korun, další na objektech, bytech, zařízeních dosahují téměř pětinásobku. Proto zde vzniklo i mimořádné pracoviště České pojišťovny,“ píše se v novinách z května 1984.

Projekt Ta Božena! přibližuje život Boženy Němcové v Litomyšli a České Třebové. Foto: web Ta Božena!
Ta Božena! S chytrým telefonem po stopách Boženy Němcové a až k její lavičce

Lidé na povodeň vzpomínají dodnes. „Jel jsem odpoledne do Litomyšle něco zařídit a stavil jsem se ve Slunci. Najednou se zatáhlo, přišel liják, tak jsme čekali, až přestane pršet. Jenže nepřestávalo. Číšník zatarasil dveře kulánem, ale voda se i tak valila dovnitř. Za chvíli bylo v hospodě půl metru vody, stáli jsme v oknech a na stolech. Pak pro nás přijeli hasiči a odvezli nás nahoru k zámku, kde už voda nebyla,“ popisuje Josef Dvořák.

Od té doby se litomyšlské náměstí ocitlo pod vodou ještě mnohokrát, i když v daleko menší míře. Při průtrži mračen bývala zatopena spodní část náměstí. Město ale problém řeší a udělalo úpravy kanalizace.