Do města se příští týden sjedou esperantští wikipedisté. Na celosvětovém setkání oslaví desáté výročí vzniku internetové encyklopedie Wikipedie.

Český esperantský svaz společně s Klubem přátel esperanta ve Svitavách se snaží veškerá mezinárodní setkání soustředit do Svitav. Jedním z nich je i Wikimánie. Ve středu 26. října přijedou do města nejen zakladatelé esperantské Wikipedie, ale i představitelé dalších zemí, a to z Polska, Slovenska, Belgie, Francie, Německa.

Akce je určená nejen pro zkušené wikipedisty, ale i pro zájemce, kteří by se chtěli přiučit, jak články pro internetovou encyklopedii vznikají. „Program je spojený s výukou práce na počítači, ale hlavně s tvorbou článků. Výuka bude probíhat v učebnách gymnázia. Bude otevřená pro veřejnost. Dopoledne jsou určená pro žáky a studenty škol, odpoledne pro ostatní,” vysvětlila místopředsedkyně Českého esperantského svazu Libuše Dvořáková.

V letošním roce Wikipedie oslaví desáté výročí. Česká verze této internetové encyklopedie byla založena esperantistou Miroslavem Malovcem. „Ten se k ní dostal prostřednictvím zakladatele esperantské Wikipedie Chucka Smithe ze Spojených států amerických,” uvedla Libuše Dvořáková. Pro tuto významnou událost si vybrali právě Svitavy.

Wikipedie je unikátní projekt. V současné době nabízí na internetu přes devatenáct milionů článků ve více než dvě stě sedmdesáti jazycích. Program svitavské Wikimánie je připravený až do neděle. Návštěvníky čekají přednášky, workshopy, semináře, výuka pro začátečníky i pokročilé a prohlídka města.