Hotel Morava vyhořel v dubnu roku 2011. Požár způsobila závada na elektroinstalaci. Budovu včetně části přilehlého domova pro seniory museli tehdy hasiči evakuovat. Naštěstí se při něm nikdo nezranil.

Město neuspělo

Teď má pozemek nového majitele, který už požádal stavební úřad o povolení. Původně mělo zájem o koupi pozemku město, nedohodlo se ale s majitelem na ceně. „Vlastník nepřistoupil na nabízený milion za parcelu. Chtěl dvojnásobek a s tím zastupitelé nesouhlasili," vysvětlil místostarosta Václav Mačát.

Původní majitel chtěl hotel obnovit sám. Nakonec si to ale rozmyslel a pozemek i s připraveným projektem prodal za jeden a půl milionu korun. Nový majitel projekt mírně upravil a v minulých dnech požádal o stavební povolení. V přízemí objektu by měla být restaurace a čtyři prodejny a v patře a podkroví ubytování. Podnikatel hodlá rozšířit dvorní část o nástavbu v místě původní terasy. „Podle našeho odhadu by letos mohla být hotová hrubá stavba a zastřešení," řekl vedoucí odboru výstavby a územního plánování Dušan Sejbal. Obyvatelé města a turisté by se mohli nových stravovacích a ubytovacích služeb dočkat v příštím roce. Bývalý hotel Morava byl srdeční záležitostí pro mnohé obyvatele města. Konaly se tam různé společenské akce, které navštěvovalo několik generací obyvatel města.

Pokud nový majitel začne opravdu budovu stavět, vyřeší tak i jeden problém sousedního domova pro seniory. „Nebudeme muset východní část našeho objektu zateplovat," sdělil ekonomický náměstek sociálních služeb města Milan Janoušek.

Další úpravy

Město také hodlá opravit fasádu na domově pro seniory a po dokončení stavby bude chtít po majiteli nové budovy opravit chodník na ulicích Svitavská a J. K. Tyla. „Protože se bude jednat o zrušení výtahu pro pivo do sklepa a výškovou úpravu pro vstupy do budoucího objektu, budeme se snažit, aby opravu chodníků zaplatil stavebník," vysvětlil vedoucí odboru výstavby a územního plánování Dušan Sejbal.

Jak se bude nový objekt jmenovat, zatím není jasné. Morava už to ale zřejmě nebude. V každém případě ale obyvatelé města doufají, že restaurační zařízení doplní nabídku stravovacích služeb ve městě.