Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výzkum v Jevíčku pokračuje

Jevíčko – Na lokalitě v ulici Vrchlického byla zahájena první fáze badatelského archeologického výzkumu římského pochodového tábora.

3.11.2016
SDÍLEJ:

Hrotitý příkop ve tvaru písmene V, který je typický pro římské pochodové tábory, odkryli před nedávnem archeologové při záchranném výzkumu v Jevíčku.Foto: Pavel Kejval

Výzkum probíhá pod odbornou garancí pracovníků brněnského Archeologického ústavu Akademie věd ČR.

„Provedli jsme terénní odkryv na ploše pět krát dva metry, který je umístěn tak, aby postihl průběh příkopu zjištěného záchranným výzkumem. Postupujeme podle metodiky, která byla vyvinutá na půdě Akademie věd badatelským týmem doktora Komoroczyho. a byla testována na dalších římských táborech na jižní Moravě," objasňuje archeolog Marek Vlach.

Archeologové se nyní ručně, po mechanických vrstvách, prokopávají sondou až na podloží. Z jednotlivých vrstev odebírají vzorky na plavení, které mohou, podle Marka Vlacha, poskytnout potřebný datovací materiál.

„Jde hlavně o zuhelnatělé zbytky rostlin nebo zuhelnatělé dřeviny. Ty mohou vypovídat o tom, jaký zde byl v době zániku tábora biotop. A rovněž i o tom, co a k čemu Římané využívali. Příkop ale není ideální kontext. Vhodnější jsou pece, které se zde také našly. Těchto pecí jsme odkryli celou řadu na římských táborech na jižní Moravě. Jsou z nich vynikající data. Poskytují ideální nálezový kontext, obsahují totiž jen to, co se tam nacházelo v okamžiku zániku, proto jsou vhodné na C14 datování," upřesňuje Marek Vlach.

Další vzorky, které archeologové z profilu odebírají, poputují do laboratoří na geofyzikální a geochemické analýzy. „Všechna tahle data mohou poskytnout informace o tom, jakých způsobem došlo k zasypání příkopu. Jestli byl zaházen při odchodu samotnými Římany nebo se postupně zanesl sedimenty", dodává Marek Vlach. V rámci výzkumu proběhne rovněž nové geofyzikální měření. Výsledky toho předchozího očekávání archeologů nenaplnily.

Archeologové budou na lokalitě pracovat až do konce týdne. Poté budou následovat laboratorní analýzy, které by měly přinést zpřesněné výsledky. Na jejich základě bude rozhodnuto o dalším postupu. 

Autor: Jiří Šmeral

3.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pozvánka na fotbal: Kolo plné derby, fanoušci se mohou těšit

Volební místnost je budově bývalé školy.
7

Místnost ve Vísce u Jevíčka zela prázdnotou, voliči ale nakonec přišli

Motorkář vyjel ze silnice, na místě zemřel

Sebranice - V pátek krátce před šestou hodinou večer došlo k nehodě motorkáře.

První den přišla v Moravské Třebové k volebním urnám více jak třetina

Moravská Třebová - Účast u voleb přímo ve městě je podle předběžného sčítání za první den osmatřicet procent. V minulých parlamentních volbách vhodilo v Moravské Třebové ve třinácti volebních okrscích do uren platný hlasovací lístek 4698 voličů, což představuje čtyřiapadesáti procentní volební účast.

V mlze se střetla dvě nákladní auta

Moravská Třebová - K nehodě dvou nákladních aut Scania došlo v pátek ráno na Mohelnicku.

Kde všude se volí? Na úřadech, ve školách i hospodách

Svitavsko - Voličům ze 116 obcí na Svitavsku se v pátek ve dvě hodiny odpoledne otevřelo 188 volebních místností. Největší počet volebních okrsků je na Litomyšlsku (55) a Moravskotřebovsku (54).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení