Už jen měsíc. Začátkem června si kuřáci svou cigaretu u piva již nezapálí. Vejde totiž v platnost zákon, který kouření v restauracích zakazuje.

Většina kuřáků už měla čas se s přijatým zákonem smířit, a tak se nyní začínají řešit praktické záležitosti. „Obávám se rušení nočního klidu a znečišťování majetku města. Pořídím ven velký popelník, to snad jeden problém vyřeší," uvedl majitel Restaurace Club 13 v České Třebové Zdeněk Vaňous.

Hloučky kuřáků posilněných alkoholem by mohly kvůli rušení nočního klidu přidělat práci strážníkům a policistům. „Ideální jsou dle mého názoru oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. Výsledkem zákona bude akorát větší hluk na ulici a naštvaní sousedé," poznamenala Tereza Franková z Litomyšle.

Skupina dvaceti senátorů se dokonce rozhodla pro boj za zmírnění protikuřáckého zákona. Podle Jana Veleby, který je senátorem za Chrudimsko, povede současná podoba zákona k zavedení "kuřáckých klubů". „Je to absurdní a povede to k obcházení zákona," zdůraznil Jan Veleba.

Zákon zakazující kouření v restauracích platí téměř v celé západní Evropě. Většina lidí se tudíž domnívá, že si na něj velmi brzy zvyknou také Češi. „Jsem pro, že se nebude kouřit v restauracích, kde se vaří. Ale diskotéky, bary a noční kluby by podle mě měly mít výjimku," podotkl Viktor Kožušník z letohradské diskotéky Kongo.

Známý lanškrounský farář Zbigniew Czendlik považuje zákon za příliš tvrdý. „Já to nějak přežiju. Ale je to trapné stát s pivem a cigaretou před hospodou. Myslím si, že hospody kdysi vznikly za účelem pití piva a kouření," sdělil Czendlik.

Návrat k podnikání

Pro některé podnikatele ovšem zákon znamená nový začátek. Václav Lněnička provozoval v Litomyšli více než deset let bar, ve kterém bylo možné kouřit. V dýmu pracovat nechtěl, a tak změnil svůj podnik na pár měsíců na nekuřácký. „Znamenalo to pro mě výraznou ekonomickou ztrátu," prozradil barman. Nakonec svůj bar prodal. Jedním z důvodů bylo i zakouřené prostředí. Zákon o zákazu kouření byl pro něj impulsem k založení nového podniku. V nejbližších týdnech otevírá café bar na Smetanově náměstí. „Jsem rád, že budu pracovat v nekuřáckém prostředí," dodal Lněnička.