„Nebylo to snadné rozhodování, protože nám přišlo sedm dobrých projektů a zejména ty od CZSH a investora Martina Kubíka byly opravdu kvalitní. Nakonec jsme se rozhodli pro CZSH a návrh architekta Aleše Buriana s ohledem na vysokou předpokládanou kvalitu bydlení i veřejných a společných prostor. Jelikož mají bytové domy stát na pozemku města, tak jsme návrhy před odsouhlasením prodeje hodně připomínkovali. Výslednou cenu nemůžeme ovlivnit, ale i dostupnost jsme samozřejmě řešili a bylo nám přislíbeno, že nové bydlení bude stát v Litomyšli podobně jako v okolních městech,“ vysvětlil starosta Daniel Brýdl.

V návrhu architekta Aleše Buriana, který je v Litomyšli podepsaný například pod budovou III. ZŠ a několika sportovišti včetně městské haly, se kromě 75 až 84 bytů počítá s krytým parkovištěm, výtahem, kójemi pro ukládání věcí, veřejným prostorem a velkými balkóny.

„Myslím, že jsme zvolili nejlepší řešení, byť ty byty samozřejmě něco budou stát. Právě kvůli vysoké ceně nemovitostí a nájmů jsem rád, že se konečně začíná stavět. Nejedná se jen o tento projekt. Nové byty chtějí v Litomyšli postavit i další soukromníci. Současně připravujeme zainvestování parcel na Lánech, Husovce a na Babce, kde mohou vyrůst další desítky nových domů. Administrativní náročnost a byrokracie jsou velkou bolestí našeho státu, takže to všechno trvá,“ dodal místostarosta Radomil Kašpar. 

Zničený hrob v Opatovci
Lidé se vydali po stopách pochodu smrti