Stavba nového kostela Církve bratrské pokračuje podle plánů. Stavaři dokončili jednu z nejsložitějších etap. Betonovali střešní desky. Projekční tým věří, že do zimy dokončí hrubou stavbu. Zatím proinvestovali téměř sedm milionů korun. Peníze ale shánějí dále. Spustili proto novou akci nazvanou Přítel – kamarád.

Chybí kříž

Kdo jezdí pravidelně po pětatřicítce, může sledovat, jak pokračuje výstavba kostela Církve bratrské v Litomyšli. Objekt je už pod střechou. Zatím ale staveniště jako kostel moc nevypadá. To se ale má už brzy změnit. „Jednáme s architektem o umístění kříže. Pokud ho tam umístíme, bude to pro nás znamenat opravdu hodně,“ řekl kazatel Církve bratrské v Litomyšli Daniel Smetana.
V současné době probíhají jednání o způsobu konstrukci výplní otvorů. „Tato část představuje náklady ve výši dva a půl až tři miliony korun. Uzavřeme tím hrubou stavbu,“ uvedla Jana Macková z realizačního týmu. Když se do stavby pouštěli, počítali, že možná budou nuceni výstavbu na čas i zastavit kvůli nedostatku peněz. Na to ale naštěstí nedošlo. „Na stavbu kostela se nám podařilo zajistit zatím asi devět milionů korun. Z toho více než šest milionů tvoří dary, sbírky a dotace. Pardubický kraj nás podpořil třemi miliony korun a město Litomyšl částkou sto tisíc korun,“ dodala Jana Macková. Necelé tři miliony korun darovali církvi jednotlivci, přispěly také sbory Církve bratrské a Waderova nadace. Dvě stě tisíc korun vynesl zatím nový projekt Přítel – kamarád. Ten rozjeli věřící v červnu. „Princip spočívá v tom, že členové a přátelé sboru mluví se svými přáteli o kostelu a pozvou je k účasti na stavbě měsíční symbolickou částkou po dobu dvou let. Jde o dvě stě, sto nebo padesát korun. Někteří poukázali částku, která odpovídá dvěma rokům, najednou. Pravidelně nám na stavbu přispívá padesát devět přátel,“ přiblížila Jana Macková.

U silnice

Autorem projektu je architekt Zdeněk Fránek. Kostel vyroste u rušně silnice I/35. Zdeněk Fránek slibuje, že moderními technickými postupy kostel dokonale odhluční. Náklady na realizaci kostela dosáhnou dvaceti milionů korun. Pokud vše půjde podle plánu, počítají, že se první bohoslužby v novém kostele uskuteční již v roce 2010.