Rozbitá okna, otlučená omítka, vybydlené budovy, to je městská tržnice v Moravské Třebové. Největší slávu má dávno za sebou. Nyní je už jen velkou ostudou v centru města. Radnice osud tržnice řeší zhruba patnáct let. Stejnou dobu jsou budovy prázdné.

Konečně je však jasno, tržnice půjde k zemi. „Dlouho jsme se bavili o tom, jestli nejdříve zpracujeme studii na využití prostoru, nebo objekt shodíme. V poslední době řešíme zvýšený nápor na parkování v centru města, proto jsme se dohodli, že tržnici zbouráme. Vytvoříme zde dočasně parkoviště,“ sdělil starosta Moravské Třebové Miloš Mička.

Na provizorním parkovišti by mohlo vzniknout asi osmdesát parkovacích míst, které mají odlehčit přetíženému centru. Tržnice stojí na začátku městské památkové rezervace a jedná se o lukrativní místo. Otázkou tedy je, zda její využití jen jako parkoviště není škoda. „Jde o dočasné řešení. Nebudeme tam dělat asfaltový povrch nebo dlažbu. Pouze prostor po demolici tržnice vyčistíme. Následně budeme řešit, jak lokalitu využít, ale narážíme tam na regulativa městské památkové rezervace,“ vysvětlil místostarosta Petr Frajvald.

Ilustrační foto.
Vídeň v Litomyšli? Město zvažuje pomoc banky při stavbě nájemních bytů

Už v minulosti město zpracovalo studii využitelnosti prostoru, jenže narazilo na podmínky ministerstva. Památkáři by v lokalitě povolili i bytový dům, ale třeba návrh na vybudování parku ministerstvo kultury shodilo ze stolu. Od parku s kavárnou tak museli ve Třebové ustoupit. „Musíme se dál bavit o záměru, který splní podmínky, které nám schválí ministerstvo kultury. V tomhle je ta práce těžká,“ podotkl Mička. A podobné problémy řeší Moravská Třebová i v souvislosti s chátrajícím mlýnem vedle zámku. „Je zahrnutý v městské památkové rezervaci a nyní řešíme posouzení objektu, abychom měli podklad pro jednání s ministerstvem kultury. Ať už kdybychom chtěli jednat o demolici mlýna nebo podmínkách, za jakých ho zachráníme,“ dodal starosta.

Bývalou tržnici v Moravské Třebové čeká demolice.Bývalou tržnici v Moravské Třebové čeká demolice.Zdroj: Deník

Město tak nyní vyhlásilo soutěž na demolici tržnice, která podle odhadu má vyjít na pět milionů korun. Ke zbourání bývalé městské tržnice a sousedního bytového domu má dojít ještě letos. „Všechny objekty jsou dlouhodobě ve špatném technickém stavu a jakákoliv rekonstrukce z ekonomických důvodů nepřipadá v úvahu,“ uzavřel Mička. Objekt městské tržnice tvoří tři budovy, které na sebe navazují a jsou vzájemně propojené. V současné době jsou objekty opuštěné a slouží jenom k provizornímu uložení městského mobiliáře. Sousední bytový dům je také dlouhodobě prázdný.

O budoucnosti tržnice se v Moravské Třebové mluví více než patnáct let. Město si už v roce 2007 nechalo vypracovat od studentů Vysokého učení technického v Brně návrhy, které nabídly novou podobu zástavby tržnice. Radnici se tehdy z 19 prací nejvíce líbila třípodlažní budova ve tvaru písmene U, která byla zastřešena sedlovou střechou a doplněna prosklenou galerií. Autorka práce, studentka Veronika Madecká, tenkrát navrhla v suterénu vystavět podzemní parkoviště. Vše ale zůstalo pouze na papíře.