Motoristy, kteří vlastní řidičské průkazy vydané od prvního ledna roku 1994 do 31. prosince roku 2000, čeká letos do konce roku jejich výměna. Pokud řidičský průkaz nevymění ve stanovené lhůtě, ztrácí svou platnost. Při policejní kontrole čeká takového řidiče pokuta.

Odbor upozorňuje

Lidé na odboru dopravy ve Svitavách řidičům připomínají, že se blíží termín výměny. „Chystáme připomenutí na začátku června a pak ještě v září. Výzvu zveřejníme v radničním zpravodaji a v místní televizi,“ sdělil Miroslav Doseděl, vedoucí odboru dopravy ve Svitavách. Řidičů, které čeká v letošním roce výměna, je stále více než těch s novými průkazy. Ve správním obvodu Svitavy výměna čeká ještě 1678 lidí.
V Litomyšli nezaznamenali velký nárůst žadatelů o výměnu řidičských průkazů. „Při minulé vlně přišlo v tuto dobu daleko více lidí než letos,“ konstatuje Kamil Hebelka, vedoucí odboru dopravy v Litomyšli. Čeká je ještě vyřízení 1576 žádostí.

Na odboru dopravy v Moravské Třebové jsou rádi za to, že média řidiče upozorňují na blížící se dobu výměny. Tím jim také částečně pomáhají. Přesto i jim zbývá vyřídit 1400 žádostí. „Měnila jsem řidičský průkaz v Moravské Třebové. Vše proběhlo rychle a s jednáním úředníků na odboru jsem byla také spokojená,“ řekla Martina Trčková z Moravské Třebové.

V České republice jsou platné čtyři typy průkazů pro řidiče. V následujících letech dojde k výměně zbývajících tří z nich, a to do konce roku 2010 až 2013. „Pokud žadatelé nepřijdou v termínu, zaplatí poplatek ve výši padesáti korun,“ vysvětlil Miroslav Doseděl.

Řidiči nespěchají

Motoristé ve svitavském okrese s výměnou zatím nespěchají. „Ano, budu letos měnit řidičský průkaz. Mám ho vydaný před rokem 2000. Plánuji, že si zajdu na odbor dopravy o prázdninách,“ řekl Josef Čejka ze Svitav.

V České republice se každý měsíc vymění přes osmdesát tisíc průkazů. Číslo se bude podle odborníků zvyšovat.