Poslední zveřejněné údaje statistiků nehovoří o situaci ve svitavském okrese nijak lichotivě. Lidé se postupně stěhují pryč. Ani „přistěhovalci“ situaci nezachraňují. V rámci Pardubického kraje se jich tady nově usadilo nejméně. Také nově narozených dětí rychleji než jinde nepřibývá, přirozený přírůstek je na nule. Zato v rozvodech místní obyvatelé zatím vedou. Moc nepotěší, že potratů má o něco více jen Orlickoústecko.

V okrese Svitavy došlo za první tři měsíce roku vlivem migrace k poklesu o 49 osob. Zdá se to malé číslo. Ale na druhou stranu je to stejné, jako kdyby se třeba z obce Řídký odstěhovali téměř všichni lidé produktivního věku. Do svitavského okresu se ve stejném období přistěhovalo málo lidí. Aby ti, kteří nově zakotví ve svitavském okrese, plně doplnili odstěhované, muselo by jich přibýt na každých tisíc obyvatel o dva.

Podle odborníků za stav věcí může také ekonomická situace regionu. Podle Petra Dědiče ze statistického úřadu ve Svitavách situace nemotivovala lidi, aby zde hledali uplatnění. Také primář porodního oddělení svitavské nemocnice Petr Zakopal se domnívá, že svitavský okres je sociálně citlivější. „Minulý rok jsem cítil jakousi zdrženlivost,“ řekl Petr Zakopal. Vysoká nezaměstnanost, která se pohybuje přes deset procent a je obvykle nejvyšší v rámci celého kraje, u potenciálních maminek budila obavy. Možná si tak více rozmýšlely početí dalšího dítěte. S tím i souvisí množství uměle přerušených nechtěných těhotenství. V současné době se však podle gynekologa situace pomalu lepší.

Statistické údaje sleduje i Pardubický kraj. „Zabývá se jimi odbor strategického rozvoje kraje a evropských fondů,“ potvrdil Ivan Hudeček z tiskového odboru kraje.