Peníze prvňákům

Ve svitavském okrese chybí nejvíce školáků v Trstěnici. Zastupitelé proto nabízejí prvňáčkům zajímavé výhody. „Apelujeme na rodiče, ale stejně někteří ze sousední Čisté dávají děti do Litomyšle. Vloni v září jsme dali každému prvňáčkovi dva tisíce korun,“ sdělil Jan Sigl, starosta Trstěnice u Litomyšle.

V lavicích tady sedí nyní devadesát jedna dětí a dvacet osm jich schází do normálního provozu.xx Málo školáků mají také v Telecím, Křenově, Osíku nebo Radiměři. Starostové se snaží situaci vyřešit.

Byty za děti

V Opatově jdou na problémy od lesa. Rodičům, kteří dají dítě do místní základní školy, připíší na konto tři tisíce korun. „Navíc nabízíme volné nájemní byty. Jsou k dispozici pro rodiny s dětmi. Máme ale jednu podmínku. Jejich potomci nastoupí do opatovské školy,“ přibližuje taktiku starosta Petr Kovář.

Letos přivítají u zápisu deset dětí. V Opatově rovněž pravidelně investují nemalé částky peněz do opravy školy a hřiště. Zastupitelé některých obcí se obávají slučování a rušení škol. „Naše páky, jak vesnice přimět ke slučovaní, jsou opravdu chabé. Zbývají nám jen morální apely. Jenže který starosta si vezme na triko, že to byl právě on, za něhož byla v obci zrušena škola?“ tvrdí vedoucí odboru školství pardubického krajského úřadu Karel Peška.

Pardubický kraj drží v Čechách primát s největším počtem výjimek z předepsaného minimálního počtu žáků.