Březovští hasiči mají jednu z nejaktivnějších výjezdových jednotek v Pardubickém kraji. I tato jednotka však potřebovala vedení. Starosta města na posledním zasedání zastupitelstva jmenoval nového velitele. „Po zralé úvaze jsme zvolili Jiřího Jedlinského, dlouholetého hasiče, který ve sboru dělá přes třicet let. Jsem přesvědčený, že práci zvládne,“ uvedl Martin Kiss, starosta Březové. Rozhodování podle něho nebylo jednoduché. „Situace na obsazení velitelského místa se vyvíjela. Padala v úvahu tři jména. Jmenování jsme konzultovali nejen v radě města, ale především s pracovníky Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje ve Svitavách,“ dodal Martin Kiss.

Běžný člověk vnímá hasiče jako celek. Nerozlišuje, jestli se jedná o dobrovolníky nebo zásahovou jednotku. „Sbor je volné sdružení, kde si hasiči volí sami svého starostu. U jednotky to je jinak. Tu zřizuje a také spravuje obec. Pravomoc jmenovat velitele této složky má ze zákona starosta obce,“ vysvětlil Kiss.

Zásahová jednotka hasičů má nového velitele. Tím předchozím byl Ladislav Felkl starší. „Je hasič tělem, srdcem i duší. Hasičina ho pohltila a za to, co udělal pro hasičskou jednotku a pro město, mu patří velký dík. Zásahová jednotka, kterou jsme před lety postavili, byla hlavně jeho zásluhou. Odešel ale do pomyslného hasičského důchodu,“ řekl Martin Kiss, starosta Březové nad Svitavou.

Před novým velitelem je nelehký úkol. Jednotka požární ochrany, takzvaná výjezdovka, má málo členů. „Jiří Jedlinský bude muset jednotku doobsadit a stabilizovat. V dnešní době je problém stavět hasiče do výjezdové jednotky. Na Svitavsku není mnoho pracovních příležitostí, a tak lidé za prací dojíždějí i mimo region. Takový člověk v jednotce být nemůže,“ podotkl Kiss. Hasiči z jednotky jsou stále v pohotovosti. V případě výjezdu musí být připraveni k zásahu do několika minut. Zda se březovským hasičům podaří sehnat posily, je tedy otázkou.

Na lednové valné hromadě bylo několik hasičů oceněno za věrnost. Více ZDE