Je trojka šťastné číslo, nebo ne? Na litomyšlské radnici doufají, že ano. Po dvou kolech prodeje pozemků v lokalitě Na Prokopu – Lidická je totiž jisté, že město lidem nabídne pozemky i potřetí. A aby toho nebylo málo, tak hned tři.

Zpočátku to přitom vypadalo, že do dalšího kola půjde o pozemek méně. Na radnici totiž došlo celkem šest žádostí o pět parcel
„Žadatelé mohli uvést zájem až o čtyři pozemky, přičemž měli možnost stanovit priority, které jim přikládají. Po otevření šesti obálek bylo jasné, že zájem je o pět pozemků. Po druhém losování pak došlo k situaci, kdy jeden z uchazečů svoji žádost písemně stáhl a tím rozhodl, že na zbylé tři pozemky zůstalo vždy jen po jednom kupujícím," uvedla tisková mluvčí města Jana Bisová. S podobnou situací se na radnici museli vypořádat již jednou. V prvním kole totiž také jeden z vylosovaných majitelů odstoupil.

Zbývající pozemky chce město prodat. „Poslední tři, o které nebyl zájem nebo vylosovaný zájemce od svého záměru odstoupil, půjdou určitě do třetího kola," sdělil starosta Radomil Kašpar (KDU-ČSL).

Stihnout to chtějí ještě letos, od ledna by totiž museli kupující sáhnout hlouběji do kapsy. Na začátku roku 2016 totiž pozemky zdraží kvůli dani z přidané hodnoty.

Proč jen některé?

Na otázku, proč lidé chtěli pouze některé parcely, se názor zástupců lidu liší. Někteří se však shodují v tom, že roli hrála různá kvalita. „Zájemců bylo hodně, ale měli možnost si dávat u pozemků priority, takže ty nejlepší si lidé vybrali 
v prvních dvou kolech," uvedla zastupitelka za ČSSD Dana Kmošková.

„Myslím si, že ty parcely, které jdou do třetího kola, mají například horší umístění, svítí tam méně slunce a podobně," dodala k tomuto tématu Dana Kmošková .

Podle některých zastupitelů o zbývající pozemky není zájem, protože lidé je už koupili v jiných lokalitách. „Překvapilo mě to, ale asi to ukazuje, že lidé našli pozemky ke stavění jinde. Například hodně zástupců střední vrstvy v minulých letech bohužel odešlo do okolních vesnic, protože koupili levnější parcely. Těmto cenám však nemůžeme konkurovat. Co se nastavení systému prodeje týče, tak se asi ukázalo, že zejména v první fázi měla opozice oprávněné připomínky," nechal se slyšet Daniel Brýdl (Generace 89).

Petra Filu (ODS) zaráží, že se parcely neprodaly ani za cenu, kterou někteří zástupci opozice kritizovali jako nepřiměřenou. „Těžko říct, proč o některé není zájem. Cena je přitom nízká. Doufám, že se nakonec prodají," uvedl k tomuto tématu.

„Myslím si, že o některé nebyl zájem, protože za stejné peníze se nabízely pozemky různé kvality. Ale časem se prodají. Také se podle mého názoru potvrdilo, že za žádost měli lidé zaplatit alespoň symbolický poplatek. Jak se ukázalo na případu odstoupení od smluv, kauce měla svůj smysl," objasnil svůj pohled na věc Miroslav Nádvorník (TOP 09).

Prodej celkem patnácti pozemků podle starosty Radomila Kašpara připravují již několik let. Lidi má ke koupi motivovat cena 1190 korun za metrů čtverečních, v níž je započítaná i smluvní pokuta 350 korun za jeden metr. Tu chce město lidem vrátit, pokud stihnou do čtyř let postavit a zkolaudovat rodinný dům. Cílem prodeje je podle radnice také podpora střední vrstvy.