Místo u Fajmonovy lípy, která má odhadem 250 až 300 let, je pro místní lidi symbolické. Schází se tady na Nový rok nebo o Velikonocích, je to častý cíl vycházek. Když je jasno, lze odtud vidět za piaristickým chrámem v Litomyšli dokonce i Sněžku a Obří důl nebo Orlické hory. Krásné místo téměř přesně před sedmi lety objevil i vandal, který mohutnou lípu zapálil. „Lípa byla zapálená na konci listopadu roku 2014. Pachatel se nikdy nenašel. Vedle ohořelého stromu jsme vysadili novou lípu. Mysleli jsme si, že to stará lípa nedá, protože jen chřadla. Nicméně ta starší možná cítila konkurenci a obrazila,“ uvedl starosta Čisté Petr Dřínovský. Původně měly být v Čisté rozhledny hned tři, což málokdo ví, a ta u lípy by byla jednou z nich. „Vznikl by takový trojúhelník a uprostřed by byl zakopaný poklad. Nakonec ale vyhrálo propojení staré s novou a roli sehrály taky peníze,“ dodal Dřínovský.

Před dvěma lety obec oslovila projektanta Martina Nováka, který je autorem několika rozhleden v České republice, mimo jiné trojice rozhleden v Toulovcových maštalích. „Navrhl siluetu esíčka a byla to láska na první pohled. Projektovali jsme, sháněli peníze," vzpomínal Dřínovský.

close V Čisté otevřeli 17. listopadu u Fajmonovy lípy vyhlídkový chodník. info Zdroj: Deník/Iveta Nádvorníková zoom_in V Čisté otevřeli 17. listopadu u Fajmonovy lípy vyhlídkový chodník.

Vyhlídkový chodník vede okolo Fajmonovy lípy a nově vysázeného stromu, místy se musí lidé sehnout pod větvemi, takže je to opravdu chodník v korunách stromů. I tak ale museli řemeslníci vzít do rukou pilky a některé větvě ořezat. Podle starosty ale šlo jen o minimální a nutný ořez, protože hrozilo poškození vyhořelého stromu, který obrůstá jen na jednu stranu.

Vyhlídkový chodník má podobu písmene S, oblouky vedou kolem obou lip. Horní plošina je ve výšce čtyř metrů. Tesaři na stavbu použili dřevo z čisteckých lesů, a to duby z údolí Jalového potoku. „Životnost dřeva na rozhledně je odhadem asi 15 let, potom se zřejmě budou muset vyměnit šikmé vzpěry. Podlaha vydrží tak 25 až 30 let,“ vysvětlil projektant vyhlídky Martin Novák. Vyhlídka bude otevřena celoročně a zdarma na vlastní nebezpečí. „Najednou může být nahoře na chodníku deset lidí, ale to je z důvodu požární bezpečnosti, protože je tu jen jedna úniková cesta. Jinak tam může být najednou sto lidí a nespadne to,“ dodal Novák.