Aquel se k problematice do uzávěrky nevyjádřil. VHOS považuje chování liberecké firmy za pouhou manipulaci s lidmi.


Pitná voda s jedy?


„Přišli k nám dva muži a ptali se na pitnou vodu. Tvrdili, že je v ní obsažena rtuť a jiné kovy. Nabízeli testování za tři sta padesát korun, ale to jsem odmítla,“ říká Jana Krabičková z Lačnova. Zástupci liberecké firmy obešli ještě několik domů. Lidem se zdálo jejich chování divné.


Vedení moravskotřebovské společnosti se nařčení brání. „Chlor se do pitné vody běžně dodává jako dezinfekce, ale jeho obsah je přísně limitován. Rtuťje ve vodě nežádoucí. Kvalitu pitné vody ve Svitavách kontrolujeme a při rozborech jsme nikdy nezaznamenali vyšší množství, než je povolené,“ vysvětluje Milan Novotný z VHOS Moravská Třebová.


Cílená manipulace


Liberecká firma provádí rozbory vody diagnostickými papírovými proužky, ale ty dle Novotného nenahradí laboratorní testy. „O přesnosti metody pochybuji, protože Aquel prodává zařízení na úpravu pitné vody. Jejich postup se využívá pro získání destilované vody, ta není vhodná pro lidi,“ dodává Novotný. I malé množství rtuti ve vodě může poškodit nervový systém člověka, ale Svitavané se bát nemusí.