V Pomezí u Poličky nabízí dětem kurz takřka za několik stovek. Týden v Hamrech vyjde jednoho školáka na patnáct set korun. Přesto ředitel Bronislav Králíček uvažuje o změně.

„Čtrnáct dní před odjezdem na hory vyřizujeme desítky papírů, pojištění, jednáme s provozovatelem vleku a chaty. Hygienické stanici musíme nahlásit, kam jedeme a její pracovníci nás mohou kdykoliv navštívit,“ vypočítává ředitel Bronislav Králíček.

Podle jeho slov je asi lepší každý den vyjíždět od školy na sjezdovku a zase se večer vracet domů. Školám ale činí potíže také nový zákoník práce. „Na patnáct dětí má být jeden učitel. Jenže nikde není přesně napsané, kdo má být s dětmi odpoledne. Učitel totiž odpracuje osm hodin a potom se má o ně starat vychovatel. Jenže nakonec na to stejně tolik nekoukáme. Člověk udělá pro děti skoro cokoliv,“ uvedl Miloslav Parolek, ředitel Základní školy v Jevíčku.

Před rokem 1989 bývaly lyžařské výcviky povinné a nikdo na papírování tolik nehleděl. Dneska si rodiče nejvíce stěžují na drahotu a své potomky často nakonec na hory ani nepustí. Výcvik ale stmeluje třídní kolektiv.