„Za mnohoženství se u nás vylučuje. A uznáváme sice klasický, patriarchální model rodiny, ale se ženou žijeme v rovnocenném partnerském vztahu,“ uvedl prezident jičínské pobočky českých mormonů Jakub Tměj .

Druhá východočeská pobočka s modlitebnou je v Hradci Králové. Každá má zhruba 50 až 100 členů. Hlavně mladých a často vzdělaných lidí.

„Když jsem se o jeho víře dozvěděla, dostala jsem strach. Ale poznala jsem, že nebyl důvod,“ řekla Tmějova matka Ludmila. Sama je katolička.
„Žije normálním, a dokonce bych řekla, že ještě ctnostnějším a morálnějším způsobem, než je v dnešní společnosti obvyklé,“ dodala.

Tmějovi je 35 let, živí se jako překladatel, jeho manželka (též mormonka, učitelka na základní škole a nyní na mateřské dovolené) je o rok mladší. Vychovávají spolu tři kluky. A co je podle něj pro mormonskou víru charakteristické? Její „neokázalost“. K víře získal manželku právě on.

Nebezpečné mormonské sekty z amerického Západu, jejichž excesy často okupují první stránky novin, jsou podle Tměje odpadlíci, kteří mormonům ničí pověst. Například bývalý šéf „Pravé církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů“ Warren Jeffs se octl vedle Usámy bin Ládina mezi deseti nejhledanějšími zločinci na seznamu FBI. Teď si odpykává trest za znásilnění dvou dívek.

„Co mě přitahuje na naší církvi nejvíc, proč nejsem třeba katolík? Cením si jejího důrazu na rodinný život a získání osobního poznání Boha,“ vysvětluje Tměj. A vedle toho také použitelnosti evangelia v každodenním životě, víry v to, že rodinné svazky nekončí smrtí, a důrazu na soběstačnost a mravní hodnoty.

* Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů (zkráceně mormoni)
byla založena v roce 1830 Josephem Smithem, nyní má 13 milionu členů, z toho 5,5 milionu v USA (v Utahu 60 % obyvatel), v ČR přes 2000 členů.
* Sídlo v Salt Lake City (Utah), do roku 1890 vyznávali mnohoženství
* Kromě Bible uznávají také Knihu Mormonovu
* Neplacené duchovenstvo - členové slouží dobrovolně v různých církevních úřadech a mají svá povolání. Mormoni vlastní univerzity, nemocnice, firmy a mají miliardové příjmy. Zastávají odluku církve od státu - jsou soběstační i díky desátkům (členové odevzdávají církvi 10 procent příjmu)
*Důraz na rodinu (manžel a manželka jako rovnocenní partneři), praktické uplatnění náboženství v každodenním životě - péče o fyzickou stránku (vyhýbání se alkoholu, tabáku, drogám, důraz na zdravou výživu)

NÁZOR NOVINÁŘE

Jsou dotěrnější než jehovisté, stěžuje si muž


Hradec Králové - Po Hradci mormoni korzují převážně v trojicích. Dva mladí „krásní“ Američané, kteří často umějí velmi dobře česky, s nimi pak jedna česká dívka nebo mladík. Jako správní misionáři chodí v dobře padnoucích oblecích. Však už si vysloužili přezdívku „černé vrány“.

„Jsou ale horší než jehovisti. Sice nejsou tak agresivní, ale nezbavíte se jich. Od září, kdy jsem jim blbec na sebe dal jako novinář vizitku, mi volali snad třicetkrát. Naposledy mě otravovali včera,“ stěžuje si bývalý redaktor Deníku Jiří Košťák.

O jejich učení se zajímal jen z profesního hlediska. Jeho návštěva mormonské modlitebny na Malém náměstí a poskytnutí telefonního čísla pro něj však byla osudová chyba.

Misionářské trojice se v Hradci podle jeho zkušeností zhruba každé tři měsíce střídají. „Nikomu není víc než 23 let,“ dodal Košťák.

To, že si na misionářské činnosti ve střední Evropě dávají američtí mormoni opravdu záležet a mají ji propracovanou podobně jako zdejší západní investoři, svědčí i obsazení jejich pražské centrály. Telefon tam včera zvedl mladý, lámanou češtinou hovořící muž, který pochází – no přece z Utahu. (kim)