„Jde o opakované silné výbuchy, při kterých nadskočí celý dům,“ upozornila na problém Lucie Vargová z Poličky. Město i okolní obce dostávají ale z centrálního dispečinku informace o aktivitě na trhací jámě a střelnici. Podle vedení Poličských strojíren se jedná o běžnou činnost.

„Veškeré práce probíhají v souladu se schválenými provozními řády těchto objektů. Tato činnost je legislativně regulována a průběžně kontrolována. Zvýšené vnímání detonací ze strany obyvatel Poličky může být způsobeno aktuálními klimatickými podmínkami, kdy dochází k odrazu tlakové vlny od spodní hrany oblačnosti. Přispívá k tomu samozřejmě i roční období,“ vysvětlil Petr Němec, ředitel Poličských strojíren. V areálu na Bořinách probíhá muniční výroba už od roku 1920 a od 30. let minulého století je v nepřetržitém provozu trhací jáma, kterou „munička“ ke své činnosti nutně potřebuje.

Ilustrační foto.
Charita pomáhá samoživitelkám

„Chápeme, že tato činnost může občany obtěžovat. Práce na trhací jámě a střelnici ale musíme provádět, abychom dostáli svým závazkům z obchodních smluv a zakázek,“ dodal Němec. Část aktivit strojíren souvisí mimo jiné s testováním výrobků, které následně slouží pro ochranu obyvatelstva.