Polívka z houbiček

Pokrájej mladé čerstvé hříbky na tenké lístky, nechej je se zelenou petruželkou a trochou pepře na másle dusit, až vysmahnou a se pěnit počnou; tu dej k nim vrchovatou lžíci pěkné mouky, nech je ještě chvíli dusit, dej je asi do čtyřžejdlíkového hrnku, nalej na ně dobrou hovězí polívku a nech to chvílku povařit. Jsou-li právě špargle, tak hlavičky, a to měkké, na kousky pokrájené, nech při tom vařit, může se i karfiol, brzlíček nebo kůřecí jatýrka a pupičky prv v hovězí polívce uvařené k této polívce připojit, jistě každý s chutí polívku tuto okusí.

Svíčková pečeně s omáčkou

Vezmi pěknou svíčkovou pečeni, všecky kůžičky z ní okrájej a nasol ji; vezmi ocet, dej do něj cibuli, dymián, celý pepř, zázvor, nech to povařit, polej tím tu pečeni, nech ji čtyry dny tak ležet, každý den ji ale musíš obracet. Pak ji vyslaň (vyšpekuj) jako zajíce, upeč ji, vlej pod ni tu omáčku a polívej ji kyselou smetanou; můžeš ji za pečeni teplou i studenou požívat. Nebo pokrájej ji, když pečena jest, na kousky, dej trochu strouhané smažené žemličky k tomu, vezmi dva žloutky, trochu kyselé smetany, dobře to rozkloktej, nech, co se ta pečeně pekla, s omáčkou tou povařit, pak to na tu pokrájenou pečeni proceď, dej trochu citronové kůry, a když to na stůl dáváš, naceď trochu citronové šťávy do toho.

Vepřové maso na pivě

Pokrájej mladé vepřové maso na kousky, vlož je na kuthánek, osol, dej na dvě libry masa kávovou lžíčku kmínu, dva se solí rozetřené stroužky česneku a nalej naň dva žejdíly piva, nech je přikryté vařit. Když již napolo uvařené jest, nastrouhej střídy chlebíčkové a zasyp tolik, co by z toho přihoustlá, ne však příliš hustá omáčka se stala; dej trochu květu, trochu citronové kůry, nech to dovařit, jen aby maso příliš nezměklo, sice by nechutné bylo, nač se vesměs při vepřovém mase hledět musí. Když dost uvařené, urovná se ouhledně na mísu a omáčkou poleje, tuze-li hustá, může se trochu piva neb polívky přilejt. Tak se též klobása připravit může.

Tvarohové koblihy

Rozetří půl libry dobrého tvarohu, dej do něj 4 žloutky, 3 lžíce hustých kvasnic, 4 lžíce vlažné sladké smetany a vypracuj ho asi s půltřetím žejdlíkem pěkné mouky, trochu osol a dělej koblihy, nech je trochu zkynout, usmaž dozlatova, dej k nim polního salátu. Takové koblihy při nedostatku ryb smaženou rybu dosadí.

(z knihy Magdalena D.  Rettigová: Domácí kuchařka)