Poličský Tylův dům jako největší správce kulturního zařízení ve městě nezdražuje. „Předplatné u divadla jsme nechali na stejné výši jako loni,“ říká Alena Báčová, ředitelka Tylova domu. „Nezvedali jsme ceny ani u předplatného na koncerty. To samé platí o našem kinu. Ceny si tam určují hodně distribuční společnosti, ale my zůstáváme na úplných minimech toho, co nám umožňují,“ pokračuje Báčová.

Mladí lidé upřednostňují návštěvu multikina Cinestar. Návštěva pardubického multikina vyjde rodinu ještě dráž. Tam lze nejlevnější vstupenku pořídit za 99 korun – tato cena však platí jen ve vybrané dny a denní doby. Jinak návštěvník uhradí 139 korun. Jestliže ceny vstupného v kině budou stoupat, bude si Irena Stromšíková raději půjčovat filmy na DVD. Kinaři se obávají, že se zvyšování cen vstupného podepíše na návštěvnosti.

Trochu odlišná je situace ve svitavském krytém bazénu. „Do ceny vstupného se od prvního ledna se promítlo hlavně zvýšení daně z přidané hodnoty, ceny energií minimálně. Jiří Zámečník, jednatel společnosti Voda a sport, si myslí, že zvýšení cen vstupného, jak ho schválila valná hromada, není nijak dramatické.

Vstup do bazénu se zvedl u dospělého ze čtyřiceti korun na padesátikorunu. Průměrné čtyřčlenné rodině zvýšení cen vytáhne z peněženky maximálně několik desítek korun měsíčně.