Jedním z nich je také Polička. Hostem prvního večera se stal Jaromír Štětina. Novinář a  filmař, který je známý především tím, že podával válečné zpravodajství ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Sovětské vojsko

Jaromír Štětina chtěl být novinářem od mládí. Na novinářskou fakultu se ale nedostal. „Na jaře 1968 jsem nastoupil do Mladé fronty, kde jsem psal jedňáčky ze soudních síní. Po pár měsících přijela sovětská armáda. Vyhodili mě,“ vzpomínal Jaromír Štětina. Nesouhlasil se vstupem vojsk na naše území. Pak následovala jeho kariéra v tehdejším podniku Geologický průzkum.

Zpravodaj v Rusku

V osmdesátých letech se seznámil s Jiřím Rumlem, který dva roky před revolucí vydával ilegální Lidové noviny. Po převratu, kdy se stal jejich oficiálním šéfredaktorem, se ho zeptal, jestli nepotřebuje zpravodaje v Rusku. „Vzal jsem si ruksak a odjel jsem. Byl jsem tam deset let. Tak jsem se stal novinářem, až když mi bylo skoro padesát let,“ řekl Jaromír Štětina.

Je bojovníkem za lidská práva. Pravdivé zpravodajství podával z Náhorního Karabachu a z Čečenska. „V Čečensku se odehrává velká hrdinská epopej malého národa. Když se rozpadl Sovětský svaz, tak  ropu a plyn na Kaspickém moři, které sto padesát let patřily Kremlu, z devadesáti procent získaly francouzská, americká, turecká, azerbajdžánská a jiná konzorcia. To Rusko neskouslo. Snaha o obnovení kontroly nad ložisky na Kaspiku byla hlavním motivem útoků,“ vysvětlil  novinář.  Čečenci postupovali podle mezinárodního práva i ústavy Sovětského svazu. „Nepodepsali žádnou smlouvu o pobytu ruských vojsk v Čečensku. To, co se tam odehrálo, byl zločin,“ popisoval situaci Jaromír Štětina. Věří, že všechny zločiny jednou někdo pomstí.

Vyhoštění

Novináři, kteří o situaci v Čečensku informovali celý svět, se stali nepohodlnými. „Federální služba bezpečnosti vypověděla novináře, pak humanitární organizace. Nás, kteří jsme tam systematicky pracovali, vyhnali nebo pozabíjeli,“ řekl válečný zpravodaj. Počet zemí v Rusku, kam jezdil, se snížil. Nesmí do Čečenska, Uzbekistánu, Tadžikistánu  ani do Arménie.