Ve městě nebude jediná dřevina, o níž by v rozvoji neměli dokonalý přehled. Třebovská radnice chce důmyslně zmapovat stav i počet dřevin na svém území prostřednictvím systému takzvané pasportizace. Tu chce ještě zdokonalit.

Úředníci se společně s projektanty už koncem loňského roku zaměřili na vyhotovení seznamu přesných druhů dřevin. Letos je inventarizují. „Bude následovat komplexní zhodnocení, dendrologické posouzení, v květnu bude ukončené výběrové řízení na inventarizaci stromů. Na území města jich máme celkem tři tisíce tři sta," uvedl Michael Havlík, pracovník GIS na odboru rozvoje a územního plánování městského úřadu v Moravské Třebové.

Potom také vyhodnotí, kde je potřebný rychlý zásah. „na Křížovém vrchu se kácet zatím nebude, pouze údržba, aby stromy nepoškodily památku na Kalvárii," uvedla vedoucí tamních technických služeb Gabriela Horčíková.

600 STROMŮ ZNAJÍ

Odborníci pak musejí zmapovat stav stromů především na Svitavské ulici a na Křížovém vrchu. Během své práce zhodnotí hned několik atributů. Zajímat je bude fyzické stáří stromů, věk dřeviny, taxon, výška i průměr koruny. Město už v minulosti mělo podrobný přehled o šesti stovkách stromů díky samostatným projektům.

Všechny ostatní dřeviny byly zatím vedené pouze administrativní papírovou formou prostřednictvím technických služeb. Zbývá proto zkompletovat informace o 2700 stromech a dřevinách. V inventarizaci se bude pokračovat od června. Radnice proto zřídí i mapové servery, které poslouží pro potřeby úřadu, externě budou k využití také pro širokou veřejnost, která by tak měla mít přehled o dřevinách. Odkaz bude na stránkách města.

„Tam lidé najdou veškeré informace o dřevinách, později zřejmě přibude možnost hlášení přes aplikaci v mobilech, zaznačení místo navrženého k úpravě," vysvětluje Horčíková s tím, že město chce aplikaci testovat ještě letos. Stromy budou zaznamenané před GPS. „Velkou pomocí je pasportizace u trávníků. Je tu možnost práce se systémem přímo v terénu, kdy jaký strom se kácí, hned zaměří GPS," dodala. Pasportizace vyjde město na zhruba 260 tisíc korun.