Ve vesnici u Jevíčka žije dnes sedmdesát pět obyvatel. Tomu nejstaršímu je osmdesát pět let. Oldřich Němec se ve Vrážném narodil a ve vsi, kde končí silnice, prožil celý život. „Nikam bych se nestěhoval, je tady hezky. Zamlada jsem rozvážel s koňským povozem mléko po okolí. Pamatuji si, že za druhé světové války bylo Vrážné plné Němců a v lese se skrývali partyzáni,“ vzpomíná starousedlík Oldřich Němec.


Stejně jako on by vesnici neopustili ani další rodáci. „Nikdy bych neodešel bydlet do města. Narodil jsem se ve Vrážném a líbí se mi ta atmosféra dědiny. Máme tady svůj klid,“ tvrdí Libor Goš. Patří mezi mladší generaci, která se z obce pomalu vytrácí. „Mladí lidé po studiích odcházejí do města. Nyní ale máme patnáct dětí ve věku do patnácti let. A to je nadějné,“ uvedla starostka Jana Němcová. Rodáci z malé vesnice jsou roztroušeni po celé České republice. Do Vrážného se rádi vracejí. „Nejvzdálenější rodáci žijí v Mariánských Lázních a na Ostravsku. Sama jsem se do obce přivdala z moravské Nivnice. Nevadí mi, že je všude daleko. Tady jsme jako jedna rodina,“ říká Marie Gošová z kulturní komise. Spolupracuje s mladými ženami ze vsi. Společně také napekly tři tisíce vráženských koláčků na víkendovou slavnost.


Vesnice u Jevíčka žije bohatým kulturním životem. Zastupitelé plánují nákladné akce. „Teď jsme dokončili rybník na okraji obce za tři a půl milionu korun. Není určený pro chov ryb. Jedná se totiž o zachování přírodního prvku v krajině. Dostali jsme na odbahnění a revitalizaci dotaci od ministerstva životního prostředí,“ sdělila Jana Němcová. Do budoucna chystají Vráženští také stavbu nového vodovodu.