V pátek začaly volby do Evropského parlamentu. Krásný letní den jak stvořený pro výlety. Tak jsme se vydali do Želivska. Ze Svitav po hlavním tahu na Brno, a pak z Moravské Chrastové směrem na Rudnou. Jedna z odboček vede do Želivska. Uzoučká silnice se kroutí dál do kopce mezi lesy. Ocitli jsme se mezi zelenými stráněmi. A právě tady už jsou vidět první domky.

V bývalé škole sídlí obecní úřad, kde lidé najdou i volební místnost. Včera odpoledne se zde sešli čtyři pánové, co by volební komisaři. Stiskem ruky se pozdravili: „Dobrý den, jak se máte?" Téměř všichni členové komise jsou přespolní. „Někteří lidé toho mají strašně moc, tak je potřeba jim trochu pomoci," poznamenal Miroslav Stříteský ze Svitav.

Všechno nachystané, se čtrnáctou hodinou odemkla komise dveře.  Chtělo by se až říci: „Tak jdeme na to." Ale tak jednoduché to nemají.   Voliči nikde.
Tak si vyprávěli o životě,o zajímavostech, třeba i o tom, že v Želivsku kdysi snad mohly stát lázně. Ale nejsou tady. Jedno je však jisté. Lišky tu doslova dávají dobrou noc. Občas se do vesnice přijdou podívat i srny, které to mají z lesa kousek.

Podle předsedy komise Stanislava Šustra voliči přijdou patrně až navečer nebo v sobotu dopoledne. A tak komisaři zkoušeli hádat, kolik že jich bude volit. Jeden říkal, že celkem přijde šest voličů, druhý tipoval osm. „To se těžko odhaduje," podotkl Štefan Belani.

Venku hřálo sluníčko, sem tam zaštěkal pes, který vycítil, že je na blízku nějaký vetřelec. Ale volič nikde žádný.   Po třetí hodině přijel autobus. Že by snad? „Vím  minimálně o jednom voliči, který přijde," přiznal předseda komise. Ale  ani od autobusu nikdo nenašel cestu do volební místnosti.

Až chvíli před půl čtvrtou se otevřely dveře. V nich stála první volička. „Chodím k volbám pravidelně. Myslím si, že by měli volit všichni," poznamenala Milada Dvořáčková.