Tady už veškerá podobnost opravdu končí. Jeden je mladý maturant, který si zažil svou volební premiéru, druhý je důchodce, který pamatuje bezpočet voleb i jako člen volební komise.

Mládí vpřed a sbírat životní zkušenosti

NEJMLADŠÍ A NEJSTARŠÍ. Patrik Petr a Jan Kašpar byli oba členy volební komise. Zatímco jeden usedl do komise poprvé a stejně tak poprvé i odevzdal svůj hlas ve volbách, druhý už je zavedeným členem volební komise.

Pro osmnáctiletého maturanta z Litomyšle Patrika Petra byly letošní mimořádné volby do Poslanecké sněmovny prvními, kdy našel v poštovní schránce obálku s volebními lístky na své jméno. V těchto volbách volil vůbec poprvé ve svém životě a hned také usedl do volební komise.

„K tomu, abych byl volebním komisařem, mě přivedli mí rodiče," prozradil Patrik Petr. Oba jeho rodiče se na průběhu voleb také podíleli. Jeden i druhý zasedli ve volební komisi, ovšem každý v jiném okrsku. „Nabídli mi, jestli se nechci také zapojit a stejně jako oni jít do volební komise. Tak jsem řekl, že ano, proč to nezkusit," řekl Patrik. Rodiče byli podle jeho slov rádi, že se rozhodl následovat jejich kroky a pro tyto volby se stát jedním z členů volební komise. „Říkali mi: Jdi, jsou to zkušenosti do života," dodal mladý komisař.

Jedním dechem doplnil, že to nebyl jediný důvod, proč se rozhodl na nabídku rodičů kývnout. „Dalším mým důvodem, proč jsem se nakonec rozhodl, bylo, že si trochu díky tomu i přivydělám," přiznal maturant Patrik Petr.

Zavedený člen volební komise

NEJMLADŠÍ A NEJSTARŠÍ. Patrik Petr a Jan Kašpar byli oba členy volební komise. Zatímco jeden usedl do komise poprvé a stejně tak poprvé i odevzdal svůj hlas ve volbách, druhý už je zavedeným členem volební komise.

To Jan Kašpar, třiaosmdesátiletý důchodce také z Litomyšle, se už stal stálým členem volební komise zasedající v budově litomyšlského gymnázia. „Členem volební komise jsem v posledních letech skutečně pravidelně. Pokaždé ve volební místnosti v budově gymnázia," řekl Jan Kašpar, letošní nejstarší volební komisař v Litomyšli. Tomu, že je tím skutečně nejstarším, zprvu jako by ani nechtěl uvěřit. „No jo, kolega je o rok mladší," připustil.

Kolikrát už o volbách byl členem některé volební komise, spočítané nemá. „Těžko si pamatovat, už asi patnáctkrát, možná i víckrát. Už si ani nepamatuji, kdy jsem byl v komisi poprvé," smál se Jan Kašpar. A co že Jana Kašpara stále vede k tomu podílet se na volbách? „Myslím si, že zodpovědnost musí být. Je to v pořádku, když se každý snaží přispět, co může," vysvětlil pamětník.

Tak vypadá rozdíl dvou generací

Díky tomu, že posledních několik let Jan Kašpar vždy o volbách působí ve stejném volebním okrsku, ví, co očekávat. „Už vlastně dobře znám i voliče, kteří do volební místnosti chodí," prozradil nejstarší volební komisař v Litomyšli. Jeho slova se vzápětí potvrdila. Ve dveřích volební místnosti se objevila žena, která právě přišla volit. Oba se znají. Prohodili spolu několik slov o malém psíkovi, který oděný do růžového oblečku ženu doprovodil až k volební urně.

Nováček ve volební místnosti Patrik Petr tvrdil, že také věděl, co může očekávat. „Takže mě nic vyloženě nepřekvapilo, akorát to bylo opravdu zdlouhavé. Už půl hodiny po začátku mi to tak přišlo, a to jsme v pátek byli u voleb až do deseti," povzdechl si Patrik. Aby zahnal dlouhou chvíli, měl s sebou mobil. Důchodce Jan Kašpar se spoléhal na jiné kratochvíle. „Občas jsme se bavili s ostatními členy, třeba zrovna o politice a co se aktuálně na politickém poli děje," prozradil.

Ze zkušeností Jan Kašpar ví, že největší nápor je ještě před druhou hodinou. „To musíme rozdělit voličské seznamy, než se všechno rozjede. No a pak také samozřejmě při sčítání to je složité. Máme v komisi občas i mladé lidi, kteří ještě v komisi nebyli. Ty pak musíme na všechno připravit a zaučovat je," vysvětlil Jan Kašpar.

Ve volební komisi, kde seděl mladý maturant, to bylo podobné, i když Patrik tvrdil, že žádné vyloženě školení nedostal. „Spíš jen rady od ostatních kolegů a také samozřejmě od rodičů, protože jsou sami členy volební komise. Radili mi, ať hlavně dávám pozor, aby někdo nepodváděl," dodal Patrik Petr. O druhém dni v pozici volebního komisaře měl jasno už v pátek. „Na sobotu jsem se hlavně musel opravdu dobře vyspat," uvedl Patrik Petr.

Ze zkušenosti zasloužilého člena komise bývají volby poklidné. Občas se stává, že přijdou lidé, kteří patří k jiné komisi, ale domáhají se možnosti odvolit. Kdysi také přišel volič s neplatnou občankou," vzpomínal Jan Kašpar.