Sledujte s Deníkem volební zpravodajství. Aktuální průběžné i konečné výsledky voleb budou k dispozici ZDE.

Úderem čtrnácté hodiny se v pátek otevřely volební místnosti ve svitavském okrese. Volby do zastupitelstva kraje začaly. Koclířov rozhoduje v místním referendu, zda v obci vyrostou větrné elektrárny.

Referendum zdrojem napětí

S napětím očekávají výsledky hlasování obyvatelé Koclířova. Podruhé za poslední tři roky rozhodují o stavbě větrníků. Alternativní zdroje energie znepřátelily sousedy ve vesnici, kde žije necelých sedm set obyvatel. Na webu Svitavského deníku se dokonce objevil nactiutrhačný příspěvek proti dceři starosty obce Nelle Ihnátové. Samozřejmě se anonym pod svůj vulgární hanopis nepodepsal. Podlému člověku zřejmě vadí, že Bohumil Kysílko a jeho rodina nesouhlasí se stavbou větrného parku.

Názor odpůrců větrné energie ze sdružení Pohoda vystihla Adéla Vostřelová: „Nesouhlasím se stavbou, protože narušuje krajinný ráz a má negativní účinky na zdraví.“ Jana Luláková připouští, že estetický dojem možná není nejlepší, ale dálnice a stožáry vysokého napětí také nepůsobí dobře.

Hlasovací lístek referenda o větrných elektrárnách
ZAJÍMAVOSTI

Ženy volily již za první republiky

Devětadevadesátiletá Marie Talandová z Poličky jako jedna z prvních vhodila hlas do urny ve volební místnosti na městském úřadu. Doprovodila ji sousedka. „Volila jsem už za první republiky. Tehdy byly lepší časy, protože nebylo tak draho,“ vzpomíná na Masarykovu dobu učitelka ve výslužbě. Téměř stoletou Emílii Šlégrovou z Budislavi, nejstarší ženu z Litomyšlska, odvezl syn po otevření volební místnosti na obecní úřad.

V Kukli nedaleko Svitav volí lidé v autodílně, protože obec nemá vlastní sídlo. Starosta úřaduje ve svém bytě a za pronájem volební místnosti živnostníkovi platí pronájem. „Odměnu za půjčení místnosti si neurčuji, peníze ponechávám na vůli vedení obce, aby mě někdo nenařkl z obohacování,“ uvedl živnostník Petr Bodeček. Na „domácí půdě“ poprvé odvolila jeho dcera Martina, která dnes slaví devatenácté narozeniny.

Ve svitavském okres se hlasuje ve 189 místech. Obcí s nejmenším počtem voličů je Vysoká u Jevíčka. Největší vesnicí v okrese je Dolní Újezd.