Toho pravidelně využívají mimo jiné pečovatelské domy. „Stejně jako všichni ostatní si vedení domů musí zažádat o dopravení urny. Babičky a dědečkové se vždy sejdou ve větší místnosti a odvolení je pro ně menší společenskou událostí,“ uvedla předsedkyně volební komise ve Březové nad Svitavou Jitka Gruntová. O možnost volit z domu mohou občané zažádat jak předem, tak i v samotné dny voleb. „Myslím, že to funguje docela dobře a poměrně dost se to využívá,“ řekla volička Miroslava Šancová.

Na pohybově znevýhodněné mysleli také v Bělé nad Svitavou. Volební místnost je tam plně bezbariérová. „Lidé, kteří chodí o holi, většinou přicházejí v doprovodu někoho z rodiny a ti jim pomáhají. V pátek zde bez problémů odvolila i žena na vozíčku,“ uvedla předsedkyně volební komise v Bělé Jana Taberyová. O něco složitější to mají voliči v Brněnci nebo Hradci nad Svitavou. Přestože jsou tamější volební místnosti také v přízemí, k vchodovým dveřím vede několik schodů, které nejde obejít a rampa pro vozíčkáře tady chybí.

V Březové nad Svitavou se volební místnost nachází v horním patře a místní voliči tak musí na cestě k volební urně překonat čtyřiadvacet schodů. „I já chodím s francouzskými holemi a schodů je tu dost, ale s komisí se dá docela dobře domluvit,“ sdělila volička Alena Tučková.

Nelehký přístup do volební místnosti Březovští již léta řeší prostřednictvím zvonku. „Běžně se stává, že lidé přijedou ke vchodu v autě, zazvoní a sdělí, že nemohou nahoru. Některý z členů komise pak sejde dolů s přenosnou schránkou a oni svůj hlas vhodí přímo v autě,“ vysvětlila Gruntová.

Nikola Pavlasová