Sen se malému Vojtovi plní v zámoří. Pětiletý Vojta Vacek z Moravské Třebové je už přes dva týdny v Los Angeles v USA. Do zámoří odletěl se svojí rodinou na unikátní operaci.

Vojta Vacek trpí od narození vzácným onemocněním, se kterým se rodí jedno z pěti tisíc dětí. Goldenharův syndrom může za to, že pětiletý klučina jedno ucho nemá a na druhé neslyší. To se ale změnilo. Před čtrnácti dny absolvoval Vojta v nemocnici v Americe šestihodinovou operaci. Díky tomu má už obě ouška.

„Vojtíškovi se daří dobře, operace trvala šest hodin. V tuto chvíli je Vojta po první kontrole, a v pátek 21. května ho čeká sundání formičky, která zatím kryje jeho nové ouško. Budeme tak vědět, jak se vlastně vše hojí. Prvního června ho čeká připojení Baha, takže uslyší poprvé stereo,“ píše z USA maminka Vojty Kateřina Vacková. Všechno chce podle rodiny čas. V Los Angeles zůstane rodina až do poloviny června. „Vojta zvládá procházky. Do České republiky se vracíme až 17. června,“ dodává Vacková.

Vojtíška Vacka čeká náročná operace uší v Los Angeles. Domů se vrátí klučina, který slyší na obě uši.
ROZHOVOR: Vojta letí až na „konec světa“. V USA mu lékaři spraví ouška

Bude to změna

Jediná operace vyřeší estetiku a hlavně sluch. „Bude to obrovská změna. Vojta se vrátí domů jako normální kluk,“ říká maminka.

Operace v USA je nákladná. Vloni byla vypsána veřejná sbírka na tři miliony korun. Hlavním tahounem byla nadace Kryštůfek, která podporuje záchranáře a pracovníky v urgentním příjmu. Sbírku zmedializovala herečka Nikol Štíbrová. Zapojil se i Nadační fond manželů Pokorných, který vybral asi půl milionu korun.