Když vyšel s gólmanem za ruku z pověstného tunelu, táta Vojty prožíval jeden z nejhezčích okamžiků v životě.  „Já měl tak obrovskou radost, že jsem se přistihl, že zpívám i ruskou hymnu, tak jsem hodně rychle přestal. Úžasná atmosféra," říká Milan Hlous, táta desetiletého Vojty, který je brankářem litomyšlského týmu starší přípravky.

Velké štěstí!

Vojta byl vylosován z dvaceti pěti tisíc kluků, pak dokázal, že to s míčem opravdu umí, a tak se dostal na zahajovací zápas Čechů s Ruskem. Byl jedním z jedenácti  malých fotbalistů, kteří české reprezentanty doprovodili na trávník. Moc si před odjezdem přál, aby mohl jít s Petrem Čechem.  Oba jsou brankáři a mají narozeniny ve stejný den. A sen se mu  splnil. „Vím, že vždycky chodí brankář druhý, tak jsem si    stoupl při rozcvičování na druhé místo a vyšlo to," vypráví Vojta Hlous.  Oči jeho táty při vzpomínce na zápas září štěstím. „Nejdřív přišel Tomáš Rosický, pak Čech, vzal Vojtu za roku a bylo to. Naprosto jednoduché, přišel na to naštěstí jen Vojta. Lišácký kousek," dodává hrdý otec.  Oba si výlet užili, ačkoliv Češi nevyhráli.  „Přišla mi do Polska textová zpráva od kamaráda Martina Jindry ze Seattlu. Milane, viděl jsem Vojtu s Čechem na trávě, vypadal úžasně. Měl  jsem obrovskou radost,"  říká Milan Hlous.

I Vojta si zahrál proti Rusům, tedy proti jedenáctce kluků, kteří doprovázeli ruské fotbalisty. „Hráli jsme s Rusáky a vyhráli jsme nad nimi 9:0. Ani nevěděli, co je míč," komentuje přátelské utkání Vojta.  Jeho táta má ale jasno. „Jednoznačně bylo vidět, že naši kluci umí hrát fotbal, ale děti Rusů byly asi vybrané tak, že si rodiče jejich účast zaplatili," míní Milan Hlous.

Jedno ale klukům chybělo. Sice dostali dres, kopačky, míč a foťák, ale přáli si ještě něco. „Nemohli jsme s fotbalisty mluvit, abychom je nerušili před zápasem," říká Vojta. Chlapci totiž měli nakázané,   aby hráče nerušili. „Jenže klukům kontakt chyběl – obyčejný pozdrav, pohled do očí, plácnutí po zádech… Proto chceme požádat oficiálně o podpis. Vojta toužil po podpisu od hráče a triku," dodává Milan Hlous.

Na medaili nemají

A jak vidí táta se synem  šance českého týmu na Euru 2012 v Polsku? No nijak růžově. „S Poláky by nám prospěla remíza, to nás katapultuje, ale je to zahubí, oni potřebují vyhrát. Ale nám remíza stačí. Mohli bychom ale vyhrát, s Řeckem se totiž výkon hráčů velmi zlepšil. Už se těšíme na sobotu, jak to sfoukneme," říká Milan Hlous. A medaile? „Záleží na tom, na koho narazíme. V semifinále asi skončíme, ten kádr není takový, asi na to nemá. Trenéry jsme mívali výrazně lepší," podotýká Milan Hlous.

Skeptický je i Vojta. „Medaili? To nevím. Asi  nezískají. Maximálně se dostanou do  čtvrtfinále. A nejlépe budou čtvrtí," uzavírá Vojta. 

Související článek: Vojtovi se splní velký fotbalový sen, doprovodí reprezentaci na trávník